eBook Polski Wydział Lekarski w Edynburgu (1941-1949) – miejsce edukacji poznańskich lekarzy. Historia. Tradycja. Współczesność. - Błażej Męczekalski
Słowo od rektora Andrzeja Tykarskiego
Publikacja poświęcona Polskiemu Wydziałowi Lekarskiemu w Edynburgu jest znaczącym upamiętnieniem stulecia medycyny akademickiej w Poznaniu. Inicjatywa jego utworzenia w 1941 roku dała Polakom, którzy znaleźli się na Zachodzie, możliwość kontynuacji nauki, jednocześnie pokazując, że pomimo trudności okupacyjnych szkolenie w języku polskim było kontynuowane. Dla akademickiego środowiska lekarzy z Poznania, ten wydział miał szczególną, wręcz symboliczną rolę. Jego założycielem był prof. Antoni T. Jurasz, były dziekan Wydziału Lekarskiego i prorektor Uniwersytetu Poznańskiego, a także kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii w Poznaniu. Dodatkowo, mniej więcej jedna trzecia wykładowców tego wydziału była związana z Uniwersytetem Poznańskim, co czyniło tę szkołę idealnym miejscem nauki dla wielu lekarzy z Poznania, którzy w czasie II wojny światowej przedostali się do Wielkiej Brytanii.
O książce
W tej rzetelnie opracowanej książce, znajdziemy dogłębną analizę historii Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu i jego relacje z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Książka odzwierciedla aktualny stan badań, czerpiąc z nowych źródeł, w tym licznych fotografii, które tworzą odrębną narrację uzupełniającą tekst. Ta publikacja, powstała z okazji obchodów stulecia Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego (1920–2020), dokumentuje niezwykle ważną działalność poznańskiego środowiska medycznego i nie ogranicza się do publikacji jubileuszowej.
Ze wstępu
Album wydany z okazji stulecia Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Poznańskim to rezultat pracy grupy profesorów, szczególnie zaangażowania pierwszego rektora UP prof. Heliodora Święcickiego, pierwszego dziekana prof. Adama Wrzoska oraz prof. Jurasza. Stulecie powołania Wydziału obchodzono 19 listopada 1920 roku. Dwadzieścia lat później, prof. Wrzosek i prof. Jurasz organizowali edukację medyczną w czasie wojny. Album ma na celu przypomnienie i przybliżenie niekiedy zapomnianych sylwetek wykładowców i studentów Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu, wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego, podkreślając ich zasługi dla edukacji medycznej w okresie II wojny światowej. Przedstawia także powojenny rozwój współpracy między poznańskim środowiskiem medycznym a Uniwersytetem w Edynburgu, oparty na tradycji Polskiego Wydziału Lekarskiego.
Plik elektroniczny, do pobrania po opłaceniu.
EAN: 9788375974119