DARMOWA DOSTAWA DO DPD PICKUP, ŻABKA, KAUFLAND, DINO, SHELL OD 49,9 ZŁ
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Domino - Gry

( ilość produktów: 122 )

Gry - Domino

Domino gra

Domino to zestaw czarno-białych płytek, które nazywa się kamieniami. Każda z płytek jest podzielona na dwa równe kwadraty, w których znajdują się pola z różną ilością oczek rozmieszczonych w taki sposób, jak na tradycyjnej kostce do gry. Standardowe zestawy składają się z 28 kamieni - wszystkich kombinacji liczb od 0 (tak zwane mydło) do 6. Pola znajdujące się na kamieniach mogą być puste (0) bądź mogą mieć jedno, dwa, trzy, cztery, pięć lub sześć oczek (razem 168). Istnieje również możliwość zakupu kompletów, które posiadają inną liczbę oczek, na przykład 9, 12, 15 czy 18. Kamienie, na których znajduje się taka sama liczba oczek w obu polach, są określane jako dublety.

Gra w domino zasady - jak rozpocząć grę?

Standardowa domino gra to rozgrywka dla dwóch, trzech lub czterech osób (więcej osób także może zagrać, ale gracze powinni wtedy zaopatrzyć się w dodatkowe zestawy). Na czym polega taka gra? Gra w domino zasady:

 

  • najpierw odwraca się kamienie oczkami do spodu i miesza się;
  • następnie gracze losują po jednym kamieniu;
  • kamienie wracają do puli i są mieszane, a osoba, która wcześniej wylosowała największą ilość oczek rozpoczyna pobieranie kamieni;
  • kolejni gracze wybierają kamienie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (po jednym lub od razu po kilka, zwykle maksymalnie siedem) i nie pokazują ich innym graczom;
  • kamienie, które zostają na stole stanowią tak zwany talon;
  • osoba, która wylosowała na początku największą ilość oczek, rozpoczyna, a kolejne osoby dokładają po jednym kamieniu (lub więcej w zależności od zasad rozgrywki) według wskazówek zegara - rozpoczynając wykłada dowolny kamień, a pozostali gracze dopasowują swoje do tych znajdujących się na stole.


1) Kontynuacja gry - tradycyjne domino

Kamienie układa się w ten sposób, aby stykały się polami, które mają tę samą liczbę oczek. Jeśli kolejny gracz nie posiada kamienia, który można dołożyć, musi pobierać kamienie z pozostałej puli - aż wybierze właściwy lub wyczerpie się talon lub kiedy nie wybierze właściwego - następny gracz dołoży swój kamień. Wygrywa ta osoba, która pozbędzie się wszystkich swoich kamieni lub zamknie grę, ponieważ wyłoży kamień, po którym nikt już nie będzie mógł dołożyć swoich, gdyż nie będą pasować. Grę można, choć nie trzeba, kontynuować przez kilka partii. Jeśli chodzi o punktację - sumuje się punkty na kamieniach, których nie wyłożono i zapisuje się je na konto gracza, który zakończył partię.

2) Kontynuacja domino gry - Matador

Kamienie dokłada się tak, by suma oczek znajdujących się przy sobie pół dawała liczbę 7. Podczas takiej rozgrywki "mydło" czyli pola bez oczek, należy dostawiać do matadora, czyli kamieni z następującą liczbą oczek: 1-6, 2-5, 3-4. Gracz posiadający matadora może go położyć tam, gdzie chce - jak zwykły kamień (wzdłuż) lub w poprzek - wtedy po drugiej stronie kolejny gracz musi dołożyć kamień z taką samą liczbą oczek.

3) Kontynuacja domino gra - muggins

Kamienie dokłada się w taki sam sposób, jak w zwykłym dominie, ale punktuje się tylko takie układy, w których suma oczek, które znajdują się na końcach szeregu, może być podzielona przez 5. Natomiast dublety należy układać poprzek (zlicza się wtedy wszystkie punkty znajdujące na kamieniu). Jeśli zaś pierwszym kamieniem, który się wyłoży, jest dublet, wówczas kolejne kamienie można dostawiać wzdłuż i w poprzek (wtedy dodaje się punkty z otwartych końców). Innym wariantem tej gry jest domino trójkowe - podczas tej gry punktowane są wyłącznie te układy, które można podzielić przez trzy.

4) Kontynuacja domino gry - Bergen

Kamienie dokłada się jak w tradycyjnym domino, ale punktuje się tylko te układy, w których liczba oczek na końcach w danym szeregu jest taka sama. W takim wypadku gracz zdobywa 2 punkty. Dublety podczas tej gry można układać tylko w poprzek. Jeśli na drugim końcu znajduje się pole z taką samą liczbą oczek, jak na polach znajdujących się na dublecie - wówczas gracz uzyskuje 3 punkty.

5) Kontynuacja domino gra - Sewastopol

Gra ta polega na tym, że 4 graczy otrzymuje po 7 kamieni, a rozgrywkę rozpoczyna ta osoba, która posiada dublet szóstek, który otwiera łańcuch czterostronny. Natomiast pozostałe zasady są takie same jak w klasycznym domino.

6) Kontynuacja gry - domino francuskie

Domino francuskie to gra dla 2 osób. Najpierw gracze losują po 8 kamieni i ustawiają je tak, aby nie widział ich przeciwnik. Grę rozpoczyna młodszy gracz, który ustawia dowolny kamień. Kolejne kamienie nakłada się na siebie - kwadratami z taką samą liczbą oczek. Jeśli gracz nie jest w stanie wykonać ruchu - losuje kamień i wykonuje ruch, a jeśli nadal nie może, ruch wykonuje przeciwnik. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza wyłoży swoje kamienie.

7) Kontynuacja gry - domino węgierskie

Odmiana domina dla 2-4 osób. Najpierw gracze losują odwrócone kamienie. 2 graczy - 12, 3 graczy - 8, 4 graczy - 6. Rozgrywka jest rozpoczynana przez osobę, która wylosowała kamień z największą liczbą oczek i od razu wykłada go na stół. Następnie dokłada się kamienie, jak w standardowym dominie. Kiedy nie ma już możliwości dopasowania kamieni - należy dopasować jak najwięcej swoich kamieni, aż skończy się możliwość ruchu. Po zakończeniu ruchu liczy się oczka z kamieni, które pozostały.

8) Domino włoskie

W tej odmianie domina może brać udział od 3 do 5 osób. Kamienie losuje się z talonu i ustawia pionowo, aby przeciwnicy nie widzieli punktów. 5 graczy wybiera 5 kamieni, 4 graczy - 6 kamieni, a 3 graczy - 8 kamieni. Pozostałymi kamieniami się nie gra. Grę zaczyna osoba z najwyższa liczbą oczek. Uczestnicy wykładają dowolne kamienie i wkładają je do już tych, które leżą na stole podając przy tym sumę oczek wszystkich wyłożonych kamieni. Gra kończy się wtedy, gdy ktoś osiągnie ustaloną wcześniej sumę punktów lub będzie najbliżej tej wartości.

9) Domino parzyste

Gra przeznaczona dla 2 osób. Podczas niej losuje się po 6 kamieni, a grę rozpoczyna starszy gracz wykładając 2 kamienie do siebie dłuższymi bokami. Parę tworzą te kamienie, których suma pkt się nie zmienia np. 3/3 oraz 6/0. Po wykonaniu ruchu zawodnik dobiera 2 nowe kamienie, by uzupełnić wymagane 6. Tak samo postępuje drugi gracz. Jeśli ktoś nie może wyłożyć pary - odkłada jeden z kamieni i losuje kolejny, ale wyłożyć może dopiero w kolejce następnej. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułożyć 5 par lub będzie miała lepszy wynik od przeciwnika.

10) Dominosa

Gra dla 1 osoby. Gracz rysuje prostokąt z 56 kwadratami - 7 na 8 i układa prostokąt - 7 na 8 kwadratów, z czego warto pamiętać, że 1 kamień to 2 kwadraty. W pozostałe kwadraty należy wpisywać punkty z poszczególnych kamieni. Następnie należy zdjąć kamienie z planszy i je pomieszać. Gra polega na prawidłowym ułożeniu kamieni z powrotem tak, aby zgadzała się wartość kwadratów z punktami zapisanymi na kartce.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 8239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Ok
2024-07-11
Szybko i sprawnie.polecam
pixel