DARMOWA DOSTAWA DO DPD PICKUP, ŻABKA OD 69 ZŁ!
Darmowa dostawa od 69,00 zł

Listy i korespondencja

( ilość produktów: 969 )

Książki - Listy i wspomnienia : Literatura faktu

Książka listy i wspomnienia

Listy są niezwykle ważnym źródłem zarówno poznawczym, jak i historycznym. W tej kategorii oferujemy takie interesujące pozycje jak listy i korespondencja (książki). Sprawdź naszą szeroką ofertą i zapoznaj się ze wspomnieniami ciekawych osób, które zapisały się w jakiś sposób w historii Polski lub świata.

 

Gatunek literacki - listy

Listy to gatunek należący do literatury stosowanej - to nic innego jak wiadomość, którą nadawca wysyła do adresata. Z kolei epistolografia to sztuka pisania listów, ale również i dział piśmiennictwa zajmujący się listami oraz ich zbiorami. Głównie jednak epistolografia odnosi się do dawnych listów, które były pisane w dawnych czasach, z tego względu iż to właśnie dawniej odgrywały istotną rolę. Listy służyły do wyrażania poglądów, a równocześnie stanowiły również pole dyskusyjne. Z czasem listy zaczęły być zbierane, gromadzone i w końcu publikowane jako książki - zwłaszcza wtedy, kiedy ich autorami były znane osobistości: artyści, politycy i inni, którzy dokonali czegoś niezwykłego i zapisali się w historii. Co ciekawe, w epokach najwcześniejszych listy były publiczne - drukowano na przykład rozważania filozoficzne czy prace naukowe. Książka listy nawet dawniej cieszyła się więc ogromnym zainteresowaniem.

 

Listy i korespondencja książki w XIX i XX wieku

To właśnie w II połowie XIX wieku zainteresowano się korespondencją ludzi ważnych i sławnych, takich jak pisarze i osoby działające na rzecz życia publicznego (politycznego czy społecznego). Nieco później pojawiły się listy wojenne oraz dzienniki historyczne. Dziś książka listy z korespondencją obozową, z wojny czy z zesłania stanowi niezwykle ważne źródło wiedzy właśnie na temat wojny oraz wydarzeń historycznych. Taka książka listy zawiera osobiste wyznania osób, które rzeczywiście brały udział w konkretnych wydarzeniach, co umożliwia spojrzeć na nie z pewnej perspektywy oraz dowiedzieć "z pierwszej ręki" jak naprawdę wyglądało życie podczas wojny. Taka książka listy wojenne zawiera przede wszystkim wiadomości do bliskich osób, które są pełne bezradności w obliczu najeźdźcy, ponadto wyrażają liczne dylematy moralne, jakie często występują na polu bitwy.


Książka listy historyczne

W naszej ofercie można znaleźć listy prywatne, intymne oraz wojenne, ale również i listy historyczne. Takie korespondencje odnoszą się do wielu kwestii, takich jak wojna, powstanie, ale i czasy powojenne. Wśród listów historycznych można znaleźć zapiski władców czy przywódców wojennych, a także i ludzi związanych z gospodarką, polityką czy wiarą. Takie listy mogą się odnosić do konfliktów zbrojnych, walk o prawa człowieka, feminizacji, opisów wydarzeń obyczajowych, samych miast itd.


Powieści epistolarne

W naszym szerokim asortymencie można również znaleźć powieści epistolarne. To nic innego jak powieści składające się z listów jednej osoby bądź kilku konkretnych osób. Przykładem takich książek jest Księga listów Schulza, Cierpienia młodego Wertera Goethego czy Listy do Mileny Kafki.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 7746 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
SUPER
2024-05-18
Szybka dostawa. Towar nienaruszony. Wszystko ok.
pixel