Horrory i książki grozy
( ilość produktów: 974 )Śmierć w Kornwalii - Daniel Silva
- Autorzy:
Potrzask - Piotr Kościelny
- Autorzy:
Nie odpisuj - Marcel Moss
- Autorzy:
Konklawe (wydanie filmowe) - Robert Harris
- Autorzy:
Śledztwo diabła - Adrian Bednarek
- Autorzy:
- Seria:
Casino Royale - Ian Fleming
- Autorzy:
Przeklęci - Marcel Moss
- Autorzy:
Chudszy BR - Stephen King
- Autorzy:
Komisarz Igor Brudny. Tom 6+7 Smolarz+ Anubisc Przemysław Piotrowski - Przemysław Piotrowski
- Seria:
SAGA ZMIERZCH Stephenie Meyer Przed świtem Zaćmienie Księżyc Nowiu 1 - 6 - Stephenie Meyer
Zielona mila - Stephen King
- Autorzy:
Komisarz Igor Brudny T.7 Anubis - Przemysław Piotrowski
- Autorzy:
- Seria:
Porwani - Marcel Moss
- Autorzy:
Komisarz Igor Brudny T.6 Smolarz - Przemysław Piotrowski
- Autorzy:
- Seria:
Mrok - Katarzyna Wolwowicz
- Autorzy:
Duchy zimowej nocy PAKIET 3 - Margaret Oliphant, Ellen Wood, Roman Zmorski
Drudzy - Piotr Borlik
- Autorzy:
Plon - Grzegorz Kopiec
- Autorzy:
Kroniki Diuny T.5 Heretycy Diuny w.3 - Frank Herbert
- Autorzy:
Duchy nocy wigilijnej + Gwiazdka z duchami - Margaret Oliphant, Ellen Wood, Roman Zmorski
Duchy nocy wigilijnej - Opracowanie zbiorowe
- Autorzy:
Więzy krwi - J.T. Ellison
- Autorzy:
Białe i czarne duchy+ W nawiedzonym zamczysku - Jan Łada
Białe i czarne duchy - Jan Łada
- Autorzy:
Uwierz jej - Max Czornyj
- Autorzy:
Lśnienie - Stephen King
- Autorzy:
Pęknięta kra - Magdalena Zimniak
- Autorzy:
Zanim będzie za późno - Sara Driscoll
- Autorzy:
Wciąż żyję - Martta Kaukonen
- Autorzy:
- Seria:
Decyzja - Charlotte Link
- Autorzy:
Książki - Horror
Każdy człowiek chce żyć w poczuciu bezpieczeństwa. Mimo to na co dzień poszukuje się pewnego dreszczyku emocji, czegoś, co przyspieszy bicie serca. Szuka się lęku, poczucia zagrożenia, ale w stopniu w pełni kontrolowanym, na dystans. Sposobów na doznanie takich odczuć jest wiele, a jednym z nich jest zagłębienie się w książki horrory. Nie da się ukryć, że jest to specyficzny rodzaj literatury. Im więcej strachu wywołują powieści grozy, nawet po zakończeniu lektury, tym lepiej. Komu spodobają się tytuły z tej kategorii i co można kupić u nas?
Początki zainteresowania horrorami już w starożytności
W tym, że ludzie tak bardzo lubią horrory, nie ma tak naprawdę nic dziwnego, choć nie brakuje osób, dla których jest to coś zaskakującego. Oni z reguły od horrorów trzymają się z daleka. Opowieści i legendy o duchach i mitycznych stworach fascynowały ludzkość, przyciągały jak magnes od starożytności. Już w dzieciństwie dzieci uwielbiają to, co magiczne i tajemnicze. Powieści grozy są więc czymś, co pozwoli zaspokoić potrzebę obcowania z czymś paranormalnym.
Cechą charakterystyczną książek tego gatunku jest wykreowanie świata, w którym pojawiają się elementy, zdarzenia, zjawiska, jakich nie da się wytłumaczyć w sposób racjonalny. Na przestrzeni lat książki horrory ewoluowały, jednak, mimo że autorów specjalizujących się w literaturze tego gatunku przybywa, osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z horrorami, często poleca się klasyków. W naszej księgarni książki z dreszczykiem są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś, co go usatysfakcjonuje.
Kto lubi czytać horrory?
Nie ulega wątpliwości, że książki grozy nie są dla każdego. Jedni je uwielbiają, inni natomiast są zdania, że dostarczają zbyt mocnych wrażeń. Z pewnością dobre książki horrory są idealną propozycją dla osób uwielbiających funkcjonować pod wpływem wyższego poziomu adrenaliny. Niejednokrotnie wielbiciele tego gatunku lubią też sporty ekstremalne. Nie przepadają za monotonią i rutyną. Jeśli więc szuka się prezentu dla osoby lubiącej zmiany, ryzyko i niebezpieczeństwo, książka z dreszczykiem może okazać się strzałem w dziesiątkę.
A komu w takim razie książki horrory się odradza? Nie będą z nich zadowolone osoby bardzo wrażliwe, które intensywnie przeżywają wszelkie emocje i wyjątkowo utożsamiają się z drugą osobą. Dla nich takie powieści mogą okazać się zbyt mocne. Wtedy też polecamy inne gatunki literatury. Sprawdzą się książki obyczajowe, biografie, książki podróżnicze – one także dostarczają bodźców, choć łagodniejszych i pozytywnych. Podobnie jak horrory, można je znaleźć w naszej księgarni. Ponadto decydując się na zamówienie kilku pozycji, można sporo zaoszczędzić. Po przekroczeniu określonej kwoty zamówienia oferujemy darmową dostawę.
Najlepsze książki horrory od mistrzów grozy!
Po czym można poznać najlepsze książki horrory? Po tym, że nawet po zakończonej lekturze serce bije z emocji. Nawet kiedy odłoży się książkę na półkę, czuje się strach, obawę, że ktoś stoi tuż za plecami. O tym, że groza jest jednym z ulubionych typów powieści, świadczy, chociażby fakt, że książki takich autorów jak Graham Masterton albo Stephen King doczekały się niejednej ekranizacji. Ich horrory można znaleźć m.in. u nas. W przypadku pierwszego z autorów polecamy m.in. „Sabat czarownic”, „Szkarłatną wdowę” czy „Potomka”. Wśród popularnych tytułów Stephena Kinga są np. „To”, „Smętarz dla zwierzaków” „Carrie” i „Lśnienie”. Chociaż wszystkie wymienione straszne książki są warte uwagi, jest też wielu innych autorów, których twórczość doceniają rzesze czytelników.
Książki grozy dla lubiących się bać
Rozpoczynając swoją przygodę z horrorami klasyków, warto postawić na znane tytuły. Dobrą propozycją będzie „Pies Baskerville'ów” Artura Conana Doyle’a. Chociaż oficjalnie jest to jedna z historii o Sherlocku Holmesie, to jednak jest w niej dużo grozy i panuje gotycka atmosfera. Taka lektura dobrze wprowadzi w książki takich twórców jak Bram Stoker, który napisał „Draculę” albo Edgar Allan Poe, znany m.in. z książki „Opowieści niesamowite”. Rozpoznawalnym tytułem, który podobnie jak tytuły Poe pochodzi z XIX wieku, jest „Frankenstein” Mary Shelley również cieszący się uznaniem. Jednym z ważniejszych autorów mających wpływ na dalszy rozwój literatury grozy był Howard Phillips Lovecraft - jego książki też każdy fan horrorów powinien znać.
Najstraszniejsze książki horrory dla fanów gatunku
Kiedy już ktoś wciągnie się w książki horrory, wie, czego od nich oczekuje. Dla jednych najlepsze będą książki horrory o duchach, inni będą poszukiwać wampirów, psychopatycznych morderców lub potworów. Komponując naszą ofertę, staramy się, aby reprezentowała różne nurty. Dzięki temu każdy może znaleźć to, co go interesuje i wywoła gęsią skórkę, bo z horrorami przecież właśnie o to chodzi. Przygotowaliśmy szeroki wybór książek autorów piszących w wieku XIX, kiedy to literatura grozy była dopiero w powijakach. Jednocześnie jest wiele tytułów napisanych przez współczesnych pisarzy. Nieustannie śledzimy nowości i zapowiedzi wydawnicze, aby nasi klienci mogli kupić najlepsze książki horrory, jakie są dostępne na rynku.
Książki horrory, dzięki którym nie zaśniesz!
Wśród horrorów można wymienić te nieco subtelniejsze i takie, po których z pewnością sen nie nadejdzie. Jakie są najlepsze powieści grozy, jeśli ktoś poszukuje czegoś z tej drugiej kategorii? Do najstraszniejszych książek zdecydowanie zalicza się „Bastion” i „Mgłę” Stephena Kinga, „Kolekcjonera” Johna Fowlesa i „Kostnicę” Grahama Mastertona. Inne mocne dobre książki horrory to „Dom śmierci” Deana Koontza i „Egzorcysta” Williama Petera Blatty’ego. Czytając te tytuły, trzeba nastawić się na problemy ze snem. Kiedy dodatkowo będzie się je czytało w chłodny i wietrzny wieczór bądź w okolicach Halloween, efekt będzie jeszcze większy. Nie zawsze w książce musi dochodzić do rozlewu krwi, aby wywoływała ciarki po plecach, a część z wymienionych tytułów jest tego doskonałym przykładem.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące horrorów
Horror to specyficzny gatunek literatury, który ma na celu wywołanie u czytelnika intensywnych emocji takich jak strach, niepokój i napięcie. W książkach tego typu często pojawiają się elementy paranormalne, nadprzyrodzone, a także psychologiczne, które sprawiają, że fabuła staje się nieprzewidywalna i pełna grozy. Często autorzy horrorów wykorzystują różnego rodzaju motywy, takie jak duchy, potwory, wampiry, wilkołaki czy psychopatyczni mordercy, aby wciągnąć czytelnika w przerażający, niebezpieczny świat. Dobra książka grozy wyróżnia się tym, że nie tylko straszy w trakcie lektury, ale również potrafi pozostawić czytelnika w stanie niepokoju na długo po jej zakończeniu.
Horrory z pewnością nie są dla każdego. Osoby, które nie przepadają za mocnymi wrażeniami, mogą uznać, że książki grozy dostarczają zbyt intensywnych emocji. Często ten gatunek wybierają osoby poszukujące mocniejszych przeżyć, lubiące adrenalinę i dreszczyk emocji, które można porównać do ekstremalnych sportów. Książki grozy mogą jednak okazać się zbyt stresujące dla osób o wrażliwej psychice, które intensywnie przeżywają każdą sytuację i łatwo utożsamiają się z bohaterami. Dla takich osób literatura horroru może być zbyt przytłaczająca, a nawet wywoływać niepokój lub problemy ze snem. W takich przypadkach warto rozważyć lżejsze gatunki, takie jak literatura obyczajowa, podróżnicza czy biografie, które również dostarczają emocji, ale w mniej intensywny sposób.
Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z literaturą grozy, polecamy sięgnąć po klasyczne pozycje, które ugruntowały ten gatunek. „Pies Baskerville’ów” autorstwa Arthura Conana Doyle’a, choć jest częścią cyklu o Sherlocku Holmesie, wprowadza elementy nadprzyrodzone i buduje atmosferę tajemniczości oraz grozy. Innym klasykiem, od którego warto zacząć, jest „Dracula” Brama Stokera, który ustanowił wampira jako kultową postać literacką. Warto również sięgnąć po „Frankensteina” Mary Shelley, który porusza głębokie tematy moralne, jednocześnie budując atmosferę strachu. Wielbiciele gotyckiego klimatu z pewnością docenią twórczość Edgara Allana Poe, którego „Opowieści niesamowite” wciągają czytelnika w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Warto również zwrócić uwagę na H.P. Lovecrafta, który mistrzowsko łączy horror z science fiction.
Horrory mają kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają je spośród innych gatunków literackich. Po pierwsze, w horrorach często pojawiają się motywy nadprzyrodzone – duchy, potwory, demony, czy inne stworzenia, które nie mają miejsca w rzeczywistości, ale wzbudzają u czytelników niepokój i strach. Wiele książek grozy stawia na elementy psychologiczne, które potrafią doskonale manipulować lękami i emocjami czytelnika. Atmosfera niepewności, klaustrofobii i tajemnicy często towarzyszy fabule, a zakończenie bywa nieprzewidywalne, co dodatkowo potęguje uczucie grozy. Kolejną cechą horrorów jest tworzenie świata, w którym racjonalne wyjaśnienia zawodzą, a bohaterowie muszą zmagać się z siłami, które wydają się nie do pokonania. Dobry horror nie tylko straszy w trakcie czytania, ale również pozostawia czytelnika z poczuciem niepokoju na dłużej.