! DARMOWA DOSTAWA DPD PICKUP, ŻABKA OD 49,9 ZŁ!
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Pamiętniki - Książki

( ilość produktów: 162 )

Książki - Pamiętniki : Literatura faktu

Pamiętniki książki

W naszym bogatym asortymencie można znaleźć bardzo zróżnicowane książki, w tym także pamiętniki, które stanowią niezwykle popularną formę relacjonowania. Gatunek ten zyskał popularność w XVII wieku. Oferujemy bardzo interesujące pozycje książkowe, które stanowią niezwykłe źródło wiedzy na temat obyczajów, historii czy wydarzeń wojennych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami.


Pamiętniki książki - gatunek literacki

Pamiętniki to gatunek literatury stosowanej. To nic innego jak relacja prozatorska o zdarzeniach, w których autor uczestniczył lub był świadkiem. W odróżnieniu od dziennika, w pamiętniku odnosi się do zdarzeń z pewnego dystansu czasowego - autor opowiada o pewnym wydarzeniu, jak ono przebiegało, ale jednocześnie ma pełne prawo wyrazić swoją opinię na jego temat.

Pamiętniki książki stały się popularne w czasach staropolskich, kiedy to wprowadzano znaczące zmiany w społeczeństwie. W tamtym czasie reformowano edukację, która stała się dostępna dla szerszej grupy osób. Dzięki temu ludzie chętnie dokumentowali swoje życie, a także podkreślają swój udział w istotnych wydarzeniach historycznych.

Książki w formie pamiętnika posiadają narratora w pierwszej osobie. W sposób fragmentaryczny dobiera on wspomnienia, które warto opowiedzieć, i które odnoszą się do różnych etapów jego własnego życia. Pamiętniki książki prezentują oczywiście subiektywne opinie. Kontekst historyczny w ich przypadku jest dostrzegany jednostkowo Autor-narrator książki w formie pamiętnika samodzielnie kreuje swój wizerunek, a także i swoją rolę w wydarzeniach, które były w jakiś sposób istotne dla dziejów państwa, ale nie tylko. Warto pamiętać o tym czytając relacje pamiętnikarskie i nastawić się, że niektóre sytuacje narrator mógł zmienić, wyidealizować, o czymś nie wspomnieć itd.


Książki w formie pamiętnika - różne gatunki

Pamiętniki książki zazwyczaj są pisane prozą, ale mogą przyjmować również inne formy lub mogą być uzupełnione o fragmenty innych gatunków. Nierzadko ich treść łączy ze sobą różne gatunki literackie, takie jak na przykład listy, mowy, ale i wstawki liryczne. Czytając pamiętniki książki warto mieć na uwadze prawo autora do bycia subiektywnym - narrator więc najczęściej nie tylko informuje o przebiegu konkretnych wydarzeń, ale równocześnie prezentuje swoje własne stanowisko wobec nich.


Pamiętniki publikowane w postaci książek

Zapiski pamiętnikarskie już od dawna i coraz częściej są publikowane w formie książki. Pamiętniki książki są bardzo cennym źródłem badawczym - nie tylko historycznym, ale i literackim. W literaturze autobiograficznej można znaleźć historie ludzi, obyczaje, codzienność, ich przemyślenia na różne tematy, a także odniesienia do sytuacji gospodarcze, kulturowej czy politycznej. Co ciekawe, pamiętniki pisano już w czasach starożytnych i wtedy traktowano je jako wypowiedź literacką, natomiast w nowszych epokach pamiętniki są uznawane za gatunek paraliteracki, który jest klasyfikowany w literaturze użytkowej, podobnie jak na przykład listy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 7841 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Księgarnia nigdy mnie nie zawiodła. Książki super, czas dostawy super. Polecam!
2024-05-28
Wysyłka jeszcze przed terminem (zamówione egzemplarze przed premierą), wszystko sprawnie
pixel