SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ DOSTAWY DPD PICKUP/ŻABKA! OFERTA DLA ZAMÓWIEŃ OD 49.90 ZŁ!
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Bierki - Gry

( ilość produktów: 15 )

Gry - Bierki

Bierki


Bierki to gra zręcznościowa i towarzyska, która powstała już w XVIII wieku i od tego czasu cieszy się popularnością, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak zauważyć, że według wielu źródeł historycznych, podobne gry miały już miejsce ponad dwa tysiące lat temu na terenach, gdzie ówcześnie znajdowały się różne plemiona germańskich. Bierki polegają na zbieraniu pojedynczych patyczków, które różnią się między sobą kształtem, z bezładnie i całkowicie przypadkowo rozrzuconego stosu, w taki sposób, aby nie poruszyć nawet o milimetr pozostałych patyczków. Gra ta pozwala nie tylko spędzić miło czas z bliskimi - z rodziną podczas czasu wolnego przy przyjaciółmi na przyjęciu, które odbywa się w domu - ale i uczy wielu cennych rzeczy, takich jak silna wola, cierpliwość, koncentracja czy zręczność. Granie w bierki nie tylko więc relaksuje po ciężkim dniu, ale i pobudza umysł do pracy.

Bierki gra - zasady

Jak się gra w bierki? Tradycyjny zestaw bierek zawiera 34 długich patyczków, które mogą być wykonane z różnych materiałów (można zakupić bierki drewniane lub z tworzywa sztucznego). Ponadto patyczki mają różne kolory i różne zakończenie - 23 bierek są proste, nie mają żadnego specjalnego zakończenia, 2 sztuki posiadają bosaki, czyli haki, 3 sztuki łopaty proste, 3 sztuki łopaty zaostrzone i 3 sztuki posiadają widły. Bierki gra jest przeznaczona na kilka osób, najlepiej gra się w dwie, trzy lub maksymalnie cztery osoby. Jak wygląda rozgrywka?

Należy w losowy sposób wybrać osobę, która rozpocznie grę, po wybraniu jej musi rozsypać bezładnie patyczki na stole. Następnie gracz zbiera ze stołu jak największa ilość bierek w taki sposób, aby nie poruszyć pozostałych, który leżą na stole. Gracz musi zbierać bierki za pomocą dłoni bądź wcześniej zebranych patyczków. Jeśli któraś z leżących na stole bierek drgnie - kolejka zbierana przechodzi na kolejną osobę.

Należy zauważyć, że gracze mogą wprowadzać swoje własne, dodatkowe zasady, które wydłużą czas pojedynczej rozgrywki. Przykładowo gracze mogą zarządzić, że w jednej kolejce mogą zebrać ze stołu ograniczoną ilość bierek, na przykład maksymalnie trzy czy pięć.

Bierki punktacja

Po zabraniu wszystkich bierek ze stołu gracze muszą połączyć swoje punkty. Obowiązująca podczas gry w bierki punktacja wygląda następująco:

- barierka prosta - 1 punkt;
- bosak - 5 punktów;
- łopata prosta - 10 punktów;
- łopata ostra - 15 punktów;
- widły - 20 punktów.

Warto zauważyć, że bierki drewniane nie posiadają specjalnych zakończeń, tylko mają różne kolory bądź są ozdobione kolorową taśmą. W takim wypadku punktacja jest przypisana nie kształtom bierek, a danym kolorom patyczka. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów, które są właśnie naliczane według rodzaju lub koloru oraz liczby zebranych patyczków. Warto pamiętać, że kolejne patyczki można zbierać posługując się już tymi zebranymi.

 Bierki - sklep

 W naszej księgarni internetowej Matfel można kupić różne zestawy- zarówno drewniane, jak i z tworzyw sztucznych, kolorowe i o różnych kształtach. W niektórych przypadkach zestawy mogą różnić się liczebnością konkretnych bierek, przed zakupem zalecamy więc zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 6928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Dziękuję za szybką realizację zamówień. Polecam i będę wracać.
2024-03-01
Wszystko poszło jak najbardziej sprawnie i szybko. Matfel to moja ulubiona księgarnia internetowa!
pixel