DARMOWA DOSTAWA DO DPD PICKUP, ŻABKA OD 49,9 ZŁ!
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Literatura faktu i reportaże

( ilość produktów: 4448 )

Książki - Literatura faktu

Literatura faktu to prawdziwe wydarzenia i realni bohaterowie. Brak w niej miejsca na literacką fikcję, czy fantazję, dlatego tematyka jest zazwyczaj istotna z punktu widzenia czasu lub epoki i dotyczy konkretnego problemu.

Co wiemy o literaturze faktu?

Książki na faktach wprost przedstawiają dane wydarzenia. To treści takie jak dokumenty, czy reportaże, które powstają wskutek obserwacji zdarzenia lub miejsca i są swoistą relacją autora. Literatura faktu - co do zasady - powinna zawierać wyłącznie prawdziwe i rzetelne informacje. Nie ma tu miejsca na fake newsy, czy imaginacje - liczą się wyłącznie fakty.

Sposób narracji w tym gatunku jest prowadzony zazwyczaj z punktu widzenia autora (w pierwszej osobie) lub też w trzeciej, gdy zostaje przez niego jedynie opowiedziana. Pierwszy sposób pozwala na subiektywność narratora, w drugim zaś nie ma miejsca na osobiste komentarze osoby spisującej relacje.

Znani autorzy literatury faktu!

Literatura faktu dotyczy często ważnych wydarzeń (wojen, kwestii politycznych, podziałów władzy), ale także konkretnych miejsc. Jednym z najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli gatunku jest Ryszard Kapuściński. Choć zaczynał od pisania poezji, to reportaże przyniosły mu światową sławę i rozgłos. Praca jako redakcyjny goniec wykształciła w nim zmysł obserwacji, co wielokrotnie udowadniał w swoich reportażach. Pisał o niegodnych warunkach pracy, był korespondentem „polityki’ w Azji, Afryce i Ameryce, ale też dokumentował to, co działo się w Angolii („Gdyby cała Afryka”), Etiopii („Cesarz”), ZSRR („Imperium”), czy różnych krajach świata („Kirgiz schodzi z konia”). A to jedynie namiastka.

Szerokim echem odbiły się także książki Hanny Krall, na czele ze „Zdążyć przed Panem Bogiem”, czy pozycja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o tytule „Inny świat”. Pierwsza z nich to rozmowy autorki z przywódcą powstania warszawskiego, lekarzem Markiem Edelmanem, druga natomiast traktuje o łagrach, które są tłem do ukazania relacji międzyludzkich. Oprócz naszych rodaków literatura faktu jest uprawiana także przez licznych twórców z całego świata. Zajmują się nią jednak nie tylko zawodowi pisarze i reportażyści, ale próby udokumentowania swojego życia, twórczości, czy dokonań podejmują się także artyści, politycy, a nawet sportowcy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 7457 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Bardzo szybka dostawa
2024-04-22
OK
pixel