DARMOWA DOSTAWA DO DPD PICKUP, ŻABKA, KAUFLAND, DINO, SHELL OD 49,9 ZŁ
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Wywiady - Książki

( ilość produktów: 201 )

Książki - Wywiady : Literatura faktu

Książki wywiady ze znanymi osobami

Wywiad to niezwykle popularna forma rozmowy pomiędzy dwoma osobami bądź większą grupą ludzi (warto zauważyć, że również osób prowadzących wywiad może być więcej, nie tylko tych, które udzielają odpowiedzi). Taka rozmowa opiera się na zadawaniu pytań, które mają na celu zdobycie konkretnych odpowiedzi i historii. Wywiady mogą dotyczyć różnych kwestii, książki wywiady najczęściej dotyczą istotnych spraw, związanych z różnymi wydarzeniami, życiem gościa, polityką, biznesem, filmem, sztuką itd. Wywiady ze znanymi osobami zalicza się do gatunków interakcyjnych opierających się na dialogu. Należy zauważyć, że wywiad jest głównie gatunkiem prasowym, ponieważ a) służy uzyskaniu konkretnych danych i informacji, a także b) jest związany z zainteresowaniami społeczeństwa.


Książki wywiady - jak prowadzi się wywiad?

Rozmowy mające charakter wywiadu można opublikować jako książki wywiady, ale nie tylko. Taka treść może być również zaprezentowana jako nagranie audio czy nagranie filmowe (w radio czy telewizji) - w zależności od tego, jakim medium się dysponuje. Co ważne, nawet jeśli taka rozmowa nie będzie miała charakteru pisanego - w każdej chwili można dokonać transkrypcji i opublikować książkę wywiad. Co ciekawe, niektóre rozmowy i wywiady są publikowane w zbiorach, aby był do nich łatwiejszy dostęp.

Jak wygląda przeprowadzenie takiej rozmowy? Wywiady prowadzi zazwyczaj doświadczony dziennikarz, który wcześniej dobrze się przygotowuje do dialogu z daną znaną osobą, z tego względu, iż każdy człowiek posiada indywidualny charakter i należy dowiedzieć się, jak odpowiednio do niego podejść. Prowadzący nie zapomina przy tym, że książki wywiady muszą być również ciekawe dla czytelników - z tego powodu od razu należy sprecyzować tematykę dialogu oraz skupić się nie tylko na najważniejszych i najbardziej interesujących faktach, ale i nieznanych szczegółach, które z pewnością sporo osób chciałoby poznać. Po odbyciu rozmowy zwykle wykonuje się selekcję - nie wszystkie wypowiedzi zostają umieszczone w książce, niektóre informacje zostają ocenzurowane, niektóre zostają usunięte na prośbę osoby, z którą przeprowadzono rozmowę, a inne informacje nie było miejsca bądź były one nie na temat.


Wywiad - forma wypowiedzi dziennikarskiej

Książki wywiady uznaje się za bardzo istotną formę dziennikarstwa. Co ważne, wywiady ze znanymi osobami można znaleźć nie tylko w książkach, ale i w gazetach, w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz w internecie. Taką rozmowę prowadzą dziennikarze z politykami, biznesmenami, artystami czy sportowcami i poruszane się aktualne tematy, które budzą zainteresowanie wśród społeczeństwa bądź osób z konkretnego środowiska.

Z założenia wywiady służą zaprezentowaniu danego punktu widzenia, a także wysuwanie wniosków na różne tematy, takie jak funkcjonowanie współczesnego świata czy wydarzenia, które miały miejsce w historii. Obecnie powstaje sporo książek tego rodzaju, które wpływają na światopogląd.


Wywiad rzeka

W latach 90. ubiegłego wieku gatunek, jak jest wywiad rzeka, był niezwykle popularny. To bardzo ciekawa forma znajdująca się na pograniczu dziennikarstwa oraz literatury faktu. Taki wywiad jest długi i wielowątkowy - do najpopularniejszych książek tego rodzaju należą bez wątpienia Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall, która jest oparta na rozmowie z Markiem Edelmanem, uczestnikiem powstania w getcie warszawskim.