SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ DOSTAWY DPD PICKUP/ŻABKA! OFERTA DLA ZAMÓWIEŃ OD 49.90 ZŁ!
Darmowa dostawa od 49,90 zł

Bolesław Prus

( ilość produktów: 91 )

Wirtuoz słowa, doskonały obserwator i komentator. Aleksander Głowacki ukrywający się pod pseudonimem Bolesław Prus to jeden z najbardziej uznanych autorów powieści społeczno-obyczajowych wszechczasów. W jego twórczości dostrzec można liczne odwołania do utylitaryzmu i pracy organicznej, z którymi utożsamiał się autor.

Dorobek Bolesława Prusa

Jego dorobek śmiało można określić mianem literatury przełomowej dla swojego okresu. Nowele Bolesława Prusa to poruszające historie, w których autor przedstawia problematykę typową dla okresu, w którym żył, wskazuje na relacje ludzkie i wynikające z nich zachowania. Wśród najbardziej znanych dzieł wyróżnić można „Emancypantki”, które zostały poświęcone kobietom - trudnościom, które je spotykały, dręczącym je dylematom, ale też wyraźnej niesprawiedliwości. To swoisty manifest i wyraźna krytyka panujących standardów, którym daleko było do prospołecznych zachowań. Ciekawe przesłanie niesie też „Kamizelka”, w której poruszony został wątek poświęcenia i bezgranicznej miłości do drugiej osoby, ukazany w ciekawej, wciągającej historii. Opowiadania Prusa to literatura wzruszająca, czasem zatrważająca, ale także niosąca wartości edukacyjne - każda historia kończy się dającym do myślenia morałem, dlatego zdecydowana większość z nich na dobre zagościła wśród kanonu obowiązkowych lektur.

Książki, które trafiły do kanonu lektur szkolnych

Bolesław Prus to jednak nie tylko twórca krótkich form, ale także tych opasłych i rozbudowanych. Mnogość wątków zestawiona z językiem pełnym ironii i humoru sprawia, że czytelnik zatraca się w prezentowanej historii, mając możliwość wyrobienia sobie zdania na temat danego bohatera, jego poglądów i wartości. Powieści Bolesława Prusa takie jak „Lalka” to wielowątkowe dzieła, dające szeroki obraz społeczeństwa, panujących standardów i dominujących przekonań. Wszystko to oprawione w wątek miłosny, oparte na retrospekcjach i pełne niedomówień, dzięki czemu czytelnik zyskuje pełne niespodzianek treści oraz możliwość własnej interpretacji. Bolesław Prus nie boi się mówić o wadach, w atrakcyjny sposób opowiada o bolączkach epoki, ale próbuje też nakreślić ukazujące się trendy, takie jak praca u podstaw, emancypacja kobiet, asymilacja Żydów, czy wreszcie - kult nauki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 6928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Dziękuję za szybką realizację zamówień. Polecam i będę wracać.
2024-03-01
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Jedyne czego można się "przeczepić" to opakowanie które deszcz rozmoczył. Na szczęście książka jest w stanie nieuszkodzonym.
pixel