Kiedy literatura kryminalna po raz pierwszy zyskała na popularności w Polsce, niniejszy gatunek stanowił istny fenomen, który skradł uwagę naszych dziadków. Fascynująco zawiłe intrygi, tajemnicze motywy i niepowtarzalne postacie sprawiały, że ciężko było im odłożyć książkę.
Choć kryminał, jako gatunek literacki, stawiał swoje pierwsze kroki w historii międzynarodowej literatury już w XIX wieku, w Polsce ten znakomity gatunek w pełni rozkwitł dopiero w XX wieku.
Początek historii kryminałów, jako jednego z najpopularniejszych gatunków literackich, jest ściśle powiązany z zainteresowaniem ludzi tajemnicą, zbrodnią i sprawiedliwością. Kryminał ze swoją intrygującą fabułą i nieprzewidywalnym zakończeniem przyciąga czytelników na całym świecie.
Kryminał, jako gatunek literacki, rozkwitał wraz z rosnącą fascynacją tajemnicą i nieznanym, wyrażaną przez czytelników. Począwszy od zawiłych intryg klasycznych powieści z XIX wieku, po zimnowojenne komplikacje polityczne, a skończywszy na współczesnych thrillerach, kryminał od zawsze odzwierciedla panujące nastroje społeczno-polityczne.
Feminizm w literaturze kryminalnej to temat, który od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularny i rozważany przez krytyków, badaczy czy zarówno męskich, jak i żeńskich czytelników. Czy jest miejsce dla silnej postaci kobiecej w literaturze kryminalnej?
Kryminał noir – gatunek przekrojowy pomiędzy suspensem, tajemnicą i tragedią – to nie tylko literatura, ale zjawisko kulturowe zmuszające do przewartościowania naszych pojęć o przestępstwie i sprawiedliwości.