Chłopiec z bańki - Stewart Foster
- The Bubble Boy
11-letni Joe cierpi z powodu choroby objawiającej się całkowitym brakiem odporności – zwykłe przeziębienie mogłoby być dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego żyje w „bańce" – sterylnie czystym szpitalnym pokoju, w którym powietrze jest starannie filtrowane, a funkcje życiowe chłopca stale monitorowane. Odwiedzający go goście i personel szpitala pojawiają się w maskach i kombinezonach.
Jest bardzo samotny – rodzice zginęli w wypadku samochodowym, opiekuje się nim starsza, kochająca i lojalna siostra Beth. Również szpitalny personel jest życzliwy dla tego niezwykłego chłopca, który całymi dniami ogląda filmy o superbohaterach i rozmawia na Skypie z innym "chłopcem z bańki", Henry'm. Jego życie zmienia się o 180 stopni wraz z pojawieniem się nowego pielęgniarza – Amira.
To on rzuca chłopcu wyzwanie, by poznał życie, które istnieje poza szpitalnym reżimem.
Chłopiec z bańki to pełna czułości i ciepła opowieść o tym, by czerpać z życia garściami, niezależnie od okoliczności.
EAN: 9788328063273
Najczęściej zadawane pytania
Z jakiej przyczyny należy mieć bajki i niewielkie opowiadania w domowej biblioteczce?
Bajki a także krótkie opowiadania dla dzieci posiadają wiele zalet – uczą dzieci empatii, rozwijają ich inteligencję emocjonalną oraz wyobraźnię, sprawiają, że dziecko uczy się łatwiej i ekspresowo i umożliwiają zyskać ciekawe informacje na temat świata, innych krajów, rodzajów zwierząt itd. Właśnie z tego powodu należy mieć bajki a także niewielkie opowiadania w domowej bibliotece. Dziecko chętnie wybiera pełne kolorów książeczki z obrazkami, dzięki czemu będzie uczyć się wielu cennych umiejętności, jakie są niezbędne w szkole oraz dorosłym życiu.
Z jakiego powodu czytanie książek dla dzieci jest tak ważne?
W wielu badaniach naukowcy uważają, że czytanie bajek a także niedługich opowiadań ma ogromny wpływ na małe dziecko. Już od pierwszych lat dzieci mogą dzięki książkom zdobywać ogromną ilość licznych zdolności, takich jak szybka pamięć, wyobraźnia, empatia lub wysławianie się. Dzieci, którym sporo się czyta – szybciej uczą się czytać oraz sprawniej zdobywają wiedzę, rozumieją uczucia u innych osób, mają bogate słownictwo i ćwiczą wyobraźnie. Czytanie książek małym dzieciom pomaga też odnaleźć im ulubione upodobania i hobby, jakie będą z nimi do końca życia.
W jaki sposób wybrać odpowiednie bajki i opowiadania dla maluchów?
Książki dla maluchów powinno się wybierać biorąc pod uwagę wiek oraz opcjonalnie klasę dziecka. Z początku należy wybierać dość krótkie i łatwe historie z obrazkami, takie jak bajki i opowiadania. Natomiast kiedy maluch będzie większy i będzie rozwijać umiejętność czytania – powinno się decydować się nadal na bajki i niezbyt długie historie, ale z dużymi literami, żeby ułatwić mu samodzielne czytanie.
Jakim sposobem nauczyć malucha sprawnie czytać i pisać?
Kiedy zamierzamy nauczyć malucha szybko czytać i pisać, należy czytać mu interesujące oraz kolorowe książki z bajkami oraz niewielkimi nowelkami dopasowanymi do jego wieku. Czytanie powoduje, że maluch zdobywa wiele różnorodnych oraz przydatnych zdolności, takich jak szybkie uczenie się. Ponadto trzeba zauważyć, iż dzieci pragną naśladować swoich rodziców, dlatego gdy im czytamy, same będą chciały to też robić. Z powodu bajek i opowiadań błyskawicznie poznają literki i szybciej będą czytać oraz pisać.
Kiedy najlepiej rozpocząć czytanie książek dzieciom?
Eksperci zauważają, że maluchom powinno się czytać już zaraz po urodzeniu. Co ciekawe pewni specjaliści polecają robić to już po szesnastym tygodniu ciąży. To właśnie wtedy dziecko zaczyna słyszeć i zapoznawać się z głosem swojej mamy. Pierwsze bajki i utwory dla dzieci pozwalają zdobyć mnóstwo ważnych zdolności, które są ważne w szkole oraz w życiu dorosłym. Uczą bezkonfliktowość, powodują, że dziecko błyskawicznie się uczy oraz ma dobrą pamięć.
Z jakiej przyczyny powinno się czytać najmłodszym bajki i opowiadania?
Czytanie literatury najmłodszym ma wiele zalet. Maluchy, którym opiekunowie regularnie czytają, już podczas słuchania bajek i opowiadań rozwijają ogromną ilość różnorakich zdolności, które są niezbędne podczas edukacji a także w dorosłym życiu. Szybciej przyswajają wiedzę, są zainteresowane światem, tolerancyjne, mają lepszą pamięć, lepiej uczą się rozumieć mowę i uczą się mówić. Poza tym obcowanie z utworami literackimi pozwala na kształtowanie rozumienia emocji, rozwijać wyobraźnię, poprawia zapamiętywanie. Najmłodsi, którym opiekunowie czytają, zwykle w przyszłości same chętnie sięgają po utwory i szybciej rozwijają umiejętność pisania.
Jak często w tygodniu należy czytać dziecku?
Specjaliści podpowiadają, aby czytać dzieciom dzień w dzień. Starczy dwadzieścia minut na dzień, by maluch łatwiej i szybciej się rozwijał. To mały trud zarówno dla dziecka, jak i nas. Jednak pozytywnych aspektów jest mnóstwo. Nasze maluchy entuzjastycznie sięgają po bajki oraz niedługie utwory – z tego powodu warto szybko nauczyć malucha, że czytanie to przyjemność i mile spędzony czas.