Super cena
Czerwony głód - Anne Applebaum
Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki "Gułagu" i "Za żelazną kurtyną" pokazuje, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku.
W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich celów.
Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający "Czerwony głód" rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.
EAN: 9788383800929Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Czerwony głód - Anne Applebaum
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
Opinia potwierdzona zakupem
"Czerwony głód" to poruszająca i szczegółowa opowieść o jednym z najmroczniejszych epizodów XX wieku – Wielkim Głodzie na Ukrainie (1932-1933), znanym jako Hołodomor. Autorka stworzyła imponującą książkę, która łączy historyczną analizę z elementami reportażu, prezentując zarówno szerokie tło polityczne, jak i osobiste doświadczenia ofiar tej tragedii. Z racji, że temat bardzo mnie interesował, a też zbierając bardzo pozytywne głosy o tej książce, postanowiłam zmierzyć się z tym trudnym, ale jakże ważnym przekazem. Autorka z godną podziwu precyzją przestawia tło historyczne i lata poprzedzające Hołodomor, ukazując tym samym dogłębną analizę dążeń Ukraińców do niepodległości, które przez dziesięciolecia pozostawały w konflikcie z imperialnymi ambicjami Związku Radzieckiego. I tym samym przechodzimy z tej części książki nasyconej faktami, datami i nazwiskami, stopniowo do kolejnego fragmentu, który prowadzi do zrozumienia, jak brutalna i systematyczna była polityka sowiecka wobec Ukrainy. Jednym z kluczowych elementów tej analizy jest próba odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że Kreml doprowadził do klęski głodu, która pochłonęła życie milionów ludzi. To fascynujące, a jednocześnie przerażające odkryć kulisy jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości. Co zdecydowanie mnie zachwyciło w tej książce, to ukazanie też bardziej osobistych historii, które sprawiają, że Czerwony głód nabiera wyjątkowego wymiaru: ludzkiego. Relacje świadków, opisy cierpienia i głodu, a także desperackie próby przetrwania, w tym przypadki kanibalizmu, napawały mnie wielkim przerażeniem i napięciem, jednak są niezbędne do pełnego zrozumienia tej historii. Jest to lektura bardzo trudna, jednak moim zdaniem po prostu konieczna, szczególnie współcześnie w obliczu trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.