Super cena
Rozmowy z Hitlerem - Hermann Rauschning
Zbiór rozmów, jak zazwyczaj, powinien mieć dwóch autorów-rozmówców. W tym wypadku autor wszakże jest jeden. Hermann Rauschning (1887-1982), niemiecki historyk i muzykolog, działał w latach trzydziestych z ramienia partii nazistowskiej jako prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Szczyt jego krótkiej kariery przypada na lata 1932-1934. Intelektualista, ziemianin, szybko rozstał się z partią, a ona tym chętniej z nim, i wyemigrował na Zachód, by ostatecznie osiąść w USA. Rozmowy spisał już we Francji w 1939 roku. Właśnie "spisał", ponieważ zrelacjonował w niej swoje rozmowy z Hitlerem. Rzecz niewątpliwie powstała na potrzeby polityczne (choć stała się od razu bestsellerem) i jest mistyfikacją już choćby z powodu niemożliwości zapamiętania tak obszernego materiału. Niemniej autor spotkał się co najmniej dwukrotnie z Hitlerem (twierdził, że ponad sto razy) i jego relacja ma niewątpliwie znaczną wartość historyczną jako wypowiedź "z wnętrza" środowiska nazistowskiego, wypowiedź osoby dobrze obznajomionej z jego funkcjonowaniem. Jest to więc kompilacja oparta na ówczesnych źródłach i na własnym doświadczeniu autora. Ma dużą wartość, gdyż pokazuje kulisy: zarówno Hitlera od strony nieoficjalnej w prywatnej siedzibie w Alpach, jak i kształtowanie się jego idei, zwłaszcza dotyczących polityki międzynarodowej. Sam autor z kolei nie był "uprzedzony", to znaczy latem 1939 roku nie znał jeszcze wydarzeń, które miały dopiero nadejść: światowej wojny ani holokaustu. Nie do pogardzenia dla potencjalnego czytelnika będzie też walor literacki książki: jej niemal fabularna forma.
EAN: 9788367020480Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Rozmowy z Hitlerem - Hermann Rauschning
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
Opinia potwierdzona zakupem
"Rozmowy z Hitlerem" to zbiór relacji Hermanna Rauschninga, niemieckiego historyka i muzykologa, który jako prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska miał okazję spotkać się z Adolfem Hitlerem w latach 30. ubiegłego wieku. Rauschning, który początkowo był związany z nazistowską partią, szybko się z nią rozstał i wyemigrował na Zachód, gdzie opublikował swoje relacje.
Po książkę sięgnęłam kilka lat temu, ponieważ musiałam ją przeczytać w ramach kilku lektur na egzamin z historii totalitaryzmów. No ciężka to była lektura, nie ukrywam, ale jednocześnie dosyć ciekawa. I naprawdę uważam, że warta przeczytania.
Książka jest zapisem rzekomych rozmów Rauschninga z Hitlerem, które jednocześnie wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości co do ich autentyczności. Niemniej jednak, nawet jeśli traktować te rozmowy jako literacką fikcję, uważam, że mają one pewną wartość historyczną. Rauschning przedstawia Hitlera z nieoficjalnej strony, ukazując jego osobowość i idee polityczne, zwłaszcza w kontekście polityki międzynarodowej.
Warto zauważyć, że autor nie miał wiedzy o przyszłych wydarzeniach, takich jak II wojna światowa czy Holocaust, co czyni te relacje jeszcze bardziej interesującymi dla badaczy historii.
"Rozmowy z Hitlerem" mają również wartość literacką, gdyż są napisane w niemal fabularnej formie, co sprawia, że są one czytelne dla przeciętnego czytelnika.
Podsumowując, książka ta może być interesującym źródłem wiedzy na temat Adolfa Hitlera i jego czasów, choć moim zdaniem należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością ze względu na kwestie autentyczności relacji. Niemniej uważam, że warto po nią sięgnąć chociaż raz w życiu…