Super cena
Kobiety pistolety - Maria KOwalska, Wiktor Krajewski
- Maria Kowalska w rozmowie z WIktorem Krajewskim
Maria Kowalska, pseudonim "Myszka", sanitariuszka z pułku "Baszta". Jako siedemnastolatka wstąpiła do konspiracji, by potem pomagać rannym. Koniec Powstania Warszawskiego był dla niej początkiem piekła. W grupie czterdziestu sanitariuszek i łączniczek z powstania trafiła do pierwszego i najdłużej działającego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego - Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, które trafiły do obozu. Wcielone w mundurach i z opaską powstańczą na rękach wzbudzały szacunek i chęć pomocy ze strony innych więźniów, ale też niechęć czy zazdrość. Odważnie żądały respektowania praw jeńców wojennych i śpiewały okupacyjne piosenki. Stanowczo sprzeciwiły się włożeniu obozowych ubrań i naszyciu numerów. Ich historia to opowieść o kobiecej przyjaźni i solidarności jako szansie na przetrwanie w obozie.
Poruszająca opowieść jednej z ostatnich żyjących kobiet pistoletów. Jak w warunkach obozowych wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za całą grupę kobiet jeńców? Czy mimo wsparcia ze strony innych pojawiły się chwile zwątpienia? W jaki sposób "Myszce" udało się uciec z marszu śmierci?
Rozmowa z wyjątkowym świadkiem historii.
Maria Kowalska - urodzona w 1925 roku w Warszawie. Uczennica prywatnego gimnazjum Anny Jakubowskiej przy Placu Trzech Krzyży. We wrześniu 1942 roku wstąpiła do konspiracji. W ramach Wojskowej Służby Kobiet należała do Pułku "Baszta". Po kapitulacji Powstania Warszawskiego w grupie czterdziestu kobiet zamiast do obozu dla jeńców wojennych trafiła do obozu koncentracyjnego Stutthof. Do emerytury pracowała w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego.
Wiktor Krajewski - dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego". W 2017 roku opublikował "Pocztówki z powstania", w 2019 roku rozmowę z Aliną Dąbrowską "Wiem, jak wygląda piekło", a w 2020 roku "Chciałbym nigdy cię nie poznać" oraz "Taniec na gruzach", rozmowę z Niną Novak, najwybitniejszą polską primabaleriną. W 2021 roku ukazał się zbiór jego rozmów pod tytułem "Seksoholicy".
EAN: 9788382341935
Producent
Kod produktu
458671
Rok wydania
2022
Elementy
272
Oprawa
Oprawa Skórzana
broszurowa
Format
132x203 mm
Data premiery
2022-01-20
Autorzy
Maria KOwalska, Wiktor Krajewski
Waga
310 g
Zapytaj o produkt
Opinie o Kobiety pistolety - Maria KOwalska, Wiktor Krajewski
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
51
40
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
"Kobiety Pistolety" to poruszająca opowieść Marii Kowalskiej, pseudonimu "Myszka", która walczyła w trakcie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka w pułku "Baszta". Po kapitulacji w 1944 roku znalazła się w obozie koncentracyjnym Stutthof. Opowiada jak razem z grupą sanitariuszek i łączniczek stawiały czoła nieludzkim warunkom, walcząc o przetrwanie i godność. Maria ma zaledwie siedemnaście lat.
"Kobiety Pistolety" to tak naprawdę rozmowa dziennikarza - Wiktora Krajewskiego ze wspomnianą już wcześniej Bohaterką. Przedstawia ona świadectwo odwagi, przyjaźni i solidarności w obliczu okrutnych warunków.
Książka ukazuje, jak te wyjątkowe kobiety, pomimo przeciwności losu, zachowały godność. Żądając m.in. szacunku dla praw jeńców wojennych. Ich opór wobec obozowych procedur, mimo szacunku ze strony innych więźniów, narażał je na wiele niebezpieczeństw. Historia "Kobiet Pistoletów" to także opowieść o kobiecej przyjaźni, współpracy i determinacji, która pomagała im przetrwać te okrutne czasy.
Narracja Wiktora Krajewskiego uchwyciła dramatyczny los "Myszki" oraz innych kobiet, tworząc wzruszający obraz walki o przetrwanie w świecie straszliwego upodlenia. To książka o niezłomności ducha, która skłania do refleksji nad ceną, jaką zapłaciły te kobiety oraz o ich wyjątkowym wkładzie w historię Polski.
Napisz swoją opinię