Perły Polskiej Kultury - Walewska/ Lewandowski - Rafał Lewandowski, Natalia Walewska
Relacja między muzyką a historią Polski
Wewnątrz rozbudowanej polskiej historii, powszechnie honorujemy tych, którzy zasłynęli na polu bitwy i prowadzili naród do wolności. Ale co z pamięcią o tych, którzy oddawali swą służbę ojczyźnie w inny sposób, bez użycia broni? Szczególnie literaci zasłynęli swoimi osiągnięciami, zostawiając trwały ślad w historii. Jednak twórcy muzyczni byli często na pierwszej linii historycznych wydarzeń, mimo że ich wkład często jest pomijany. Wielu z nich działało poprzez dyplomację, a niektórzy wykazali niezwykłą zdolność do przetrwania w okresie, gdy Polska była wykreślona z mapy przez 123 lata. Ta "Niepodległa genetyka" była bronią, której zaborcy nie rozumieli. Status Polski na arenie międzynarodowej można podsumować słowami "Polska? Gdzie to jest?". Polscy kompozytorzy stali się ambasadorami narodowym duchem przetrwania - poprzez muzykę - w perłach polskiej kultury.
Perły polskiej kultury z genem Niepodległej
Dzieła, które doskonale pokazują tę walkę o niepodległość poprzez muzykę, to utwory dynastii Ogińskich, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wojciecha Kilara i Piotra Salabera. Zostały one zinterpretowane przez wybitną skrzypaczkę Natalię Walewską i pianistę Rafała Lewandowskiego.
Stulecie odzyskania niepodległości
Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Został sfinansowany dzięki wsparciu Województwa Pomorskiego. Album jest patronowany przez Niepodległą, Marszałka Województwa Pomorskiego, TVP Kultura, ZAiKS, STOART, Presto.
W utworach 1-3, 5-9, 11-15 grali Natalia Walewska (skrzypce), Rafał Lewandowski (fortepian)
W utworach 4, 10 grał Rafał Lewandowski (fortepian)
EAN: 5903684230471
Oprawa Skórzana