Libertyńskie życie, niebezpieczne związki i "Faworyty". Manuela Gretkowska zagląda do alkowy Poniatowskiego
2020-07-23
Czy intrygi sprzed setek lat mogą nadal pasjonować czytelników? Jak najbardziej - zwłaszcza, jeśli dotyczą władzy i seksu. O tym, że te dwa wywołujące dreszczyk emocji słowa-klucze zawsze lubią chodzić w parze, wie najlepiej Manuela Gretkowska, autorka głośnych „Faworyt”. Czy warto przenieść się w czasie na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po książkę, która pomoże Wam odkurzyć historię i spojrzeć na nią na nowo - nawet jeśli to tylko literacki obraz tego, co naprawdę miało miejsce kilka wieków temu.
Powieść (nie) historyczna
„Faworyty” to książka uznawana za najlepsze dzieło Manueli Gretkowskiej. Już została okrzyknięta polską odpowiedzią na kontrowersyjne „Niebezpieczne związki” (wielokrotnie ekranizowaną powieść epistolarną Pierre’a Choderlosa de Laclos z 1782 roku, której od dnia premiery towarzyszyła aura skandalu).
W „Faworytach” Gretkowskiej niczym w soczewce skupiają się najważniejsze dla autorki tematy: seks, władza, ale też zataczająca koło polska historia i polskie (lub szerzej - ludzkie) przywary. Tym razem Gretkowska zaprasza do XVIII-wiecznej stolicy, a dokładnie na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku sejmowym 1767. Tam o uwagę króla walczą trzy faworyty: Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha, a każda z nich dopuszcza się intryg, żeby zdobyć łaskę monarchy. „Faworyty” nie są jednak książką historyczną. To historia alternatywna, ujęta w nawias pisarskiej wrażliwości i pomysłowości. To, co szczególnie udało się Manueli Gretkowskiej, to zręczność w ujawnianiu prawdziwych ludzkich motywacji i analizowaniu mechanizmów, jakie rządzą polityką. Z władzą nieodparcie związany jest seks, a z seksem - władza. Zdają sobie z tego sprawę tytułowe „Faworyty”, walczące o uwagę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i o miejsca przy jego boku. Czytelnicy i krytycy przyznają, że „Faworyty” Manueli Gretkowskiej czytali z wypiekami na twarzy, bo jej treść okazała się równie zawłaszczająca i zaborcza jak główne bohaterki.
Portal Polityka zwraca uwagę nie tylko na „puder, brud, spermę i krew”, ale też inną, ważną warstwę tej powieści: „smutek Polski, która spada, i to w dużej mierze na własne życzenie, na dno”. Czy z powieści Manueli Gretkowskiej jesteśmy w stanie wysnuć morał, który będzie aktualny również dziś? Cóż, okazuje się, że historia lubi się powtarzać…
Manuela Gretkowska - pisarka niepokorna
„Faworyty” nie są pierwszą książką Manueli Gretkowskiej, która szokuje swoich czytelników. Pisarka uznawana jest za jedną z najbardziej wyrazistych postaci w polskiej literaturze. Zadebiutowała w 1991 roku głośną powieścią „My zdies’ emigranty”, a do tej pory na swoim koncie ma ponad dwadzieścia książek przetłumaczonych na wiele języków oraz scenariusze do filmów. Gretkowska nie tylko pisze, ale też angażuje się społecznie - jest działaczką, założycielką Partii Kobiet, zadeklarowaną libertynką i feministką. Nie boi się wyrażać własnego zdania, nawet jeśli nie zawsze jest zgodne z tym, co chcieliby usłyszeć od niej inni.
Jeśli chcesz zatopić się w świat pasjonującej prozy, od której trudno się oderwać, koniecznie sięgnij po „Faworyty” - zgodnie nazywanej jedną z najlepszych powieści Manueli Gretkowskiej, mistrzyni kontrowersji i łamania literackich tabu.
Polecane
Faworyty - Manuela Gretkowska
36,58 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 35,99 zł/1szt.+1%
Cena regularna: 49,99 zł brutto/1szt.-27%
Oszczędzasz 27% (13,41 zł).