Bowie w Warszawie, czyli opowieść o Polsce ze Starmanem w tle
Co może łączyć seryjnego dusiciela z warszawskiego Mokotowa z Davidem Bowie, jedną z najbarwniejszych osobowości świata show-biznesu wszech czasów? Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w nowej książce Doroty Masłowskiej, wybitnej polskiej pisarki, autorki takich bestsellerów, jak “Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” czy “Między nami dobrze jest”.
Co wspólnego ma David Bowie i seryjny morderca z Mokotowa? Odpowiedź zna tylko Masłowska!
Ci, którzy czekali na nową powieść Doroty Masłowskiej tak, jak na kolejny sezon ulubionego serialu, wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Na rynku właśnie pojawiła się najnowsza pozycja autorstwa jednej z najciekawszych polskich pisarek, Bowie w Warszawie. Pod wieloma względami nie ustępuje poprzednim dziełom, takim jak chociażby debiutancka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, którą Masłowska napisała podczas przygotowań do własnej matury, a która dosłownie wstrząsnęła polskim światem literackim, doczekała się ekranizacji z Borysem Szycem w jednej z głównych ról i otworzyła młodziutkiej powieściopisarce drzwi do kariery. W książce Bowie w Warszawie serwuje nam to, czego możemy po niej oczekiwać: wyjątkowo żywy i opisowy język, który pełnymi garściami czerpie nie tylko z wielkiej literatury, ale też z języka potocznego, wartką akcję i interesujących bohaterów, których losy po prostu chce się śledzić.
Akcja Bowie w Warszawie rozgrywa się w latach 70. XX wieku w Polsce. Splatają się w niej w zaskakujący sposób dwa wątki. Jednym z nich jest wizyta Davida Bowiego w stolicy Polski, którą gwiazdor glam rocka złożył podczas podróży z Moskwy do Paryża, a którą upamiętnia słynny żoliborski mural autorstwa Dawida Celeka z 2016 roku. Drugim wątkiem w nowej książce Doroty Masłowskiej jest historia milicjanta Wojciecha Krętka, który zajmuje się rozwikłaniem zagadki seryjnego mordercy nazywanego Dusidamkiem z Mokotowa, który sieje postrach wśród mieszkanek Warszawy. W jaki sposób mogą spleść się tak dwa odległe wątki? Sprawdź w najnowszej powieści Doroty Masłowskiej. Gwarantujemy, że czeka Cię literacka uczta na poziomie tej, którą przeżywa się, czytając zekranizowanych w marcu 2022 roku Innych ludzi czy dramat autorki Między nami dobrze jest.
Dorota Masłowska – pisarka, która niczego się nie boi
Dorota Masłowska nie bez przyczyny jest nazywana jedną z najciekawszych współczesnych autorek. Nie boi się chyba żadnego projektu, chętnie podejmując się najtrudniejszych wyzwań. Przykład? W 2014 roku wydała własny album muzyczny pod pseudonimem Mister D. - “Społeczeństwo jest niemiłe”. Książka Paw królowej, która napisana została tak, jakby miała być tekstem hip-hopowej piosenki czy felietony na różne tematy publikowane w “Dwutygodniku”, a wydane później w zbiorze Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu. Felietony to zresztą jedna z ulubionych form literackich Masłowskiej, która ma na swoim koncie również pozycję Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne.
Książka Bowie w Warszawie też należy do projektów bardzo ciekawych, innych niż te, nad którymi pisarka do tej pory pracowała. Masłowska napisała ją w formie dramatu na zaproszenie Teatru Studio w Warszawie. Wystawił go w formie scenicznego kryminału zdolny reżyser Marcin Libera. Spektakl miał premierę w grudniu 2021 roku, miesiąc później światło dzienne ujrzała książka. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na ilustracje do dzieła, które przygotował ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, wyróżnionego wieloma nagrodami.
Masłowska, Bowie i hakowanie przeszłości
Dorota Masłowska, zapytana przez dziennikarza Gazety Wyborczej Michała Nogasia o to, dlaczego na swojego bohatera wybrała właśnie Davida Bowiego, odpowiedziała: “przy wykorzystaniu jego postaci mogę dostać się do przeszłości i ją zhakować; że za pomocą języka mogę odbyć podróż w czasie i w 2021 r. wprowadzić do opowieści o latach 70. wątki i sprawy, które wtedy były w kulturowym przemilczeniu, zaprzeczeniu. I właśnie Bowie był mi do tego niezbędny jako wyzwalacz. Potrzebowałam go jako talizmanu”. Jeśli jednak spodziewasz się biografii piosenkarza, możesz się zaskoczyć – chociaż w dramacie Masłowskiej autor piosenki “Starman” czy “Warszawa” jest postacią kluczową, jest właśnie raczej “wyzwalaczem” i punktem odniesienia niż bohaterem samym w sobie.
Lubisz polską literaturę współczesną? Sprawdź w naszej internetowej księgarni książki autorstwa nie tylko Doroty Masłowskiej, ale też Sylwii Chutnik czy Michała Witkowskiego oraz wielu innych wybitnych osobistości rodzimej literatury.