"Z niejednej półki" – 37 rozmów, które dają do myślenia
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Michała Nogasia. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy zajmujący się literaturą współczesną. Mogliście go usłyszeć na antenie radia TOK FM czy Trójki, a jego teksty przeczytacie m.in. w Gazecie Wyborczej czy dwumiesięczniku Książki. Magazyn do czytania. Warto także sięgnąć do jego najnowszego zbioru rozmów z pisarzami Z niejednej półki. Jest to niezwykle zajmująca lektura pełna wzruszających i wstrząsających historii.
Rozmowy z Noblistami
Wśród pokaźnej grupy pisarzy, z którymi udało się autorowi zbioru porozmawiać, znaleźli się twórcy wyróżnieni nagrodą Nobla.
Nie mogło oczywiście zabraknąć rozmowy z Olgą Tokarczuk – autorką m.in. Prawiek i inne czasy czy Bieguni. Nogaś rozmawiał z autorką po ogłoszeniu werdyktu komisji sztokholmskiej i tuż przed jej wjazdem na wręczenie nagrody. Możecie zatem przeczytać o tym, w jaki sposób Tokarczuk przyjęła wiadomość o Noblu. W naszej księgarni internetowej znajdziecie najnowszy zbiór esejów pisarki - Czuły narrator, którego tytuł pochodzi z jej mowy noblowskiej.
Nogaś rozmawiał także z tureckim noblistą z 2006 roku Orhanem Pamukiem. Autorem fenomenalnego Śniegu i wielu innych powieści. Uznany komentator życia społecznego Turcji jak zwykle podzielił się z dziennikarzem swoimi trafnymi uwagami dotyczącymi otaczającego nas świata i sytuacji politycznej.
W książce Z niejednej półki znajdziesz także wywiad z białoruską pisarką i dziennikarką Swietłaną Aleksijewicz. Pisarka na swoim koncie ma zajmujący reportaż dotyczący wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu – Czarnobylska modlitwa. Z kolei jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, ukazuje II wojnę światową z perspektywy kobiet.
Rozmowy z polskimi pisarzami
Nie tylko nobliści znaleźli się w kręgu zainteresowań Nogasia. W książce znajdziecie także wiele ciekawych rozmów z polskimi pisarzami. Wśród nich znalazł się niedawno zmarły Jerzy Pilch, autor m.in. książki Pod mocnym aniołem czy Dorota Masłowska – autorka bestsellerowej Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną.
Dzięki rozmowie z Hanną Krall możecie poznać historię spotkania uznanej dziennikarki z jej najważniejszym bohaterem - Markiem Edelmanem. Z kolei z Mariuszem Szczygłem możecie oddać się wspólnej refleksji o czytaniu, sztuce, głodzie wiedzy i aspiracjach. Najnowsza książka autora - Osobisty przewodnik po Pradze dostępna jest w naszej księgarni online.
Rozmowy z zagranicznymi pisarzami
Zbiór rozmów Z niejednej półki rozpoczyna opis niecodziennego śledztwa dziennikarza. Michał Nogaś postanowił dotrzeć do Alice Munro – kanadyjskiej pisarki uznawanej za mistrzynię opowiadań (Elizabeth Strout tak mówi o Munro: “(...) jest dla mnie autorytetem - mądra, ale nigdy przemądrzała, zna życie, umie opisać wszystkie jego odcienie. Nie osądza, ale zna ludzką naturę i potrafi zrozumieć ludzkie zachowania. Jest w tym mistrzynią”. Jest autorką m.in. zbioru Zbyt wiele szczęścia. Munro po zdobyciu Nobla w kategorii literatury, postanowiła wycofać się ze świata publicznego i przestała udzielać wywiadów. Nogaś nie poddał się i postanowił pojechać do Kanady, aby ją odszukać. O tym, jak zakończyła się ta historia, przeczytacie w książce.
Wśród rozmów z zagranicznymi pisarzami znalazły się wywiady z nowojorską parą Siri Hustvedt i Paulem Austerem – twórcą m.in. monumentalnej powieści 4 3 2 1.
Nie mogło zabraknąć także rozmowy z doskonale znaną polskim czytelnikom Margaret Atwood – autorką popularnej Opowieść podręcznej. Nogaś rozmawiał także z Elizabeth Strout – amerykańską pisarką, laureatką nagrody Pulitzera za powieść Olive Kitteridge, która również została zekranizowana (niezapomniana rola Frances McDormand, która ośmielona bezkompromisowością wykreowanej przez siebie bohaterki, jak powiedziała w jednym z wywiadów, stworzyła bliźniaczą postać w nagrodzonym Oscarem filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri).
Niezwykle ciekawą rozmową jest także wywiad z Javierem Mariasem – hiszpańskim pisarzem, autorem m.in. powieści Serce tak białe, której puenta okazała się nad wyraz optymistyczna:
“Być może powinniśmy pozwolić sobie na nieco optymizmu. Bo choć nasze czasy budzą coraz powszechniej lęk i przerażenie, to jednak udało się zmniejszyć obszar biedy, medycyna i nauka rozwijają się w niesamowitym tempie, żyjemy coraz dłużej. Może wcale nie mamy tak najgorzej?”
W książce odnajdziecie także rozmowę z Karlem Ove Knausgardem – autorem kontrowersyjnej powieści autobiograficznej zebranej w cyklu Moja walka. Rozmowa ta przywołuje okoliczności powstania serii. Nie omija również skutków jej wydania i wpływu na życie jego bliskich. W końcu książka opisywała intymne wspomnienia nie tylko autora, a jej charakter porównywany jest do emocjonalnego striptizu, całkowitego obnażenia, wyznania ekshibicjonisty w sześciu opasłych tomach.
Z niejednej półki jest zbiorem niezwykle ciekawych rozmów z pisarzami. Ich tematem przewodnim jest nie tylko literatura i twórczość autorów. Wielu pisarzy dzieli się z Nogasiem niezwykłymi historiami, które czyta się z zapartym tchem. O tym, jak widzą otaczających ich świat pisarze polscy i zagraniczni, możecie przeczytać właśnie w tym zbiorze rozmów.