39 ciekawostek na temat zwierząt, które znajdziesz w najlepszych encyklopediach
Świat fauny zaskakuje nas na każdym kroku i dostarcza… sporo rozrywki. Czytanie encyklopedii o zwierzętach może być równie wciągające i fascynujące, jak lektura przygodowych powieści. Nie wierzysz? Zerknij do naszego wpisu i sprawdź przykład 39 ciekawostek, które można wyczytać w książkach popularnonaukowych.
Encyklopedie dla dzieci o przyrodzie. Dlaczego warto do nich zaglądać?
Książki dla dzieci o przyrodzie z całą pewnością powinny znaleźć się na półkach Twojej biblioteczki, jeśli masz swoje pociech. Wiek nie ma znaczenia: o zwierzętach i roślinach powinny czytać zarówno najmłodsi, jak i starsi, uczniowe i nastolatkowie. To zajęcie, które ma same plusy!
- Zaglądając do encyklopedii, dziecko może zainteresować się różnymi dziedzinami wiedzy i nauki, rozwinąć wyobraźnię, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków.
- Książki dla dzieci o zwierzętach pozwolą zdobyć i usystematyzować wiedzę niezbędną w szkole – nie tylko na biologii, ale też chociażby geografii, chemii czy fizyce.
- Dzięki czytaniu o zwierzętach i ich niezwykłych właściwościach, dziecko może wyrobić w sobie szacunek i miłość do tych istot. Niewykluczone, że co najmniej jednym osobnikiem będzie chciało się zaopiekować osobiście!
- Zaglądanie do encyklopedii daje zdecydowanie szerszy obraz świata, pozwala dowiedzieć się więcej nie tylko o zwierzętach, ale też zwyczajach ludzi z innych zakątków globu, o klimacie czy krajobrazach, które można w nich zobaczyć.
Zalet czytania encyklopedii można wymienić sporo więcej. Co więcej, można to robić na setki sposobów: czytając wspólnie lub zachęcając dziecko do samodzielnego czytania. Możecie losować każdego dnia inną ciekawostkę, bawić się w quizy na podstawie informacji z encyklopedii czy pochłaniać wiedzę wymyślonymi przez Was “blokami” (na przykład: kierunek geograficzny, gatunek zwierząt itd). Encyklopedii nie trzeba się bać – można ją czytać z pasją (i z pasji!), zaglądać do niej “wyrywkowo”, traktować jako źródło zabawnych czy inspirujących ciekawostek przy śniadaniu.
Chcesz przekonać swoje dziecko do tego, żeby zaglądało do encyklopedii? Poniżej znajdziesz aż 39 ciekawostek na temat zwierząt, które są jedynie ułamkiem tego, co możesz znaleźć w encyklopediach z dla zwierząt.
Wskazówka:
Młodszym dzieciom warto kupować bogato ilustrowane książki o zwierzętach. Przyjemne w odbiorze rysunki na pewno zachęcą je do odkrywania świata fauny – nawet, jeśli mówimy o mrówkach czy karaluchach.
Czego można się dowiedzieć z książek popularnonaukowych o zwierzętach?
Ty na pewno wiesz, że zwierzęta potrafią prześcignąć człowieka na wielu polach. Pora, żeby przekonało się o tym również Twoje dziecko. Oto, co warto wiedzieć:
- Prawdopodobnie nie istnieją dwa identycznie tygrysy, ponieważ paski, które zdobią ich futra i skórę, są unikalne dla każdego osobnika. To działa dokładnie tak samo, jak w przypadku odcisku ludzkiego palca. Same pręgi to nic innego, jak kamuflaż, który ma pomagać tym drapieżnikom w polowaniu.
- Pchły mogą przeskoczyć odległość wynoszącą ponad dwustukrotność wysokości ich ciała. Same w sobie są oczywiście maleńkie – ich wielkość wynosi od 1 mm do zwykle 3 mm, choć można spotkać osobniki mierzące nawet 6 mm.
- Motyle, choć same w sobie bardzo barwne, nie widzą wszystkich barwnych niuansów – dostrzegają maksymalnie 9 kolorów. Najlepiej postrzegają barwy od żółtego do czerwonego, zdecydowanie gorzej – barwy niebieskie i fioletowe. Ale za to kąt ich widzenia jest imponujący – wynosi całe 360 stopni dzięki wyłupiastym oczom. Co ciekawe, każde z nich zbudowane jest z około 17 tysięcy mini-oczu.
- Mrówki robotnice zasypiają 250 razy na dobę, za każdym razem na około ponad minutę. Nietrudno więc policzyć, że mrówki te odpoczywają łącznie około 2 godzin i 48 minut. Sen, a właściwie stan hibernacji, pozwala im zregenerować się i przedłużyć życie.
- Konie potrafią zablokować stawy w przednich nogach po to, by móc spać na stojąco. I chociaż są w stanie spać także na ziemi (wtedy głębiej się regenerują), to najczęściej wykorzystują właśnie taką pozycję. Dlaczego? W naturze muszą być zawsze gotowe do szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo i do ucieczki.
- Psy są w stanie zlokalizować źródło dźwięku w imponującym czasie: do 6 setnych sekundy. Co więcej, są stanie usłyszeć odgłosy z czterokrotnie większej odległości niż ludzie. Wyobraźcie sobie zatem, dlaczego są tak bardzo wrażliwe chociażby na sylwestrowe fajerwerki!
- Koniki morskie poruszają się z prędkością zaledwie około 150 centymetrów na godzinę. na godzinę, co czyni je najwolniejszymi rybami. Ten “wyczyn” został nawet odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa!
- Złota rybka pozbawiona odpowiedniej ilości światła słonecznego może stać się biała lub szarawa. Goldfish to gatunek, który posiada w skórze specjalny barwnik, który reaguje na światło słoneczne – trochę na takiej zasadzie, jak my się opalamy. Właśnie dlatego mówi się, że najpiękniejsze złote rybki można obejrzeć w odkrytych stawach “pod chmurką”.
- Ostrygi są w stanie… zmienić płeć. Gdy woda jest zimna – są męskie, a gdy się ociepli – żeńskie. To zdecydowanie ułatwia im rozmnażanie.
- Wszystkie łabędzie w Wielkiej Brytanii należą do króla, a od lat 80. za ich kradzież czy zabicie grozi nawet kara więzienia. Raz w roku następuje oficjalne liczenie sztuk należącego do monarchii stadka tych pięknych ptaków.
- Papuga jako jedyny ptak jest w stanie poruszać zarówno górą, jak i dołem własnego dzioba w tym samym czasie.
- Ślimaki na zimę chowają się do skorupki, a wejście zamykają stwardniałym śluzem, pozostawiając sobie maleńki otwór do oddychania. Ich sen zimowy może trwać nawet 6 miesięcy.
- Leniwce opuszczają drzewa raz w tygodniu – tylko po to, by się wypróżnić. Kiedy już mają ten proces za sobą, po prostu wznów wdrapują się na gałęzie.
- Karaluch bez głowy jest w stanie przeżyć nawet do kilku tygodni. Może Was zainteresować fakt, że podczas pewnego eksperyment jednemu karaluchowi usunięto nogi, drugiemu zaś – głowę, a następnie oba korpusy połączono. Kiedy ich płyny fizjologiczne się połączyły, karaluch bez nóg mógł wykorzystywać informacje zmysłowe tego, który nie miał głowy.
- Żeby wyprodukować zaledwie pół kilograma miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z niemal 2 milionów kwiatów.
- Rysie mają bardzo duże łapy, które umożliwiają im swobodne bieganie po śniegu.
- Szympansy w niemal 98% mają te same geny, co człowiek. Do tego potrafią liczyć i grać w grę “Papier, kamień, nożyczki” na poziomie 4-letniego dziecka.
- Słonie i humbaki to ssaki, które też przechodzą menopauzę – dokładnie tak, jak człowiek.
- Nietoperze wykorzystują echolokację, aby uniknąć kolizji i zlokalizować jedzenie. Po prost uwysyłają sygnał, który odbija się od przeszkody, jaką muszę pokonać.
- Kolibry nie tylko potrafią bardzo szybko poruszać skrzydłami, ale też latać do tyłu – jako jedyne ptaki.
- Płeć krokodyla zależy od temperatury w jakiej znajdowało się jajko. Jeśli w niskiej – wykluje się samica, jeśli w wysokiej – samiec.
- Gepard jest w stanie rozpędzić się 110 km/h w 3 sekundy, czyli tyle, co Porsche 911.
- Bawolec ucieka przed drapieżnikami… zygzakiem.
- Każda z macek ośmiornicy ma własne neurony, czyli samodzielnie “odczuwa” otoczenie i “myśli”. Służą one do określania smaków i zapachów.
- Niektóre ze ślimaków posiadają nawet 60 tysięcy mikro zębów.
- Kiedy pszczoły szukają kwiatów, mogą oddalić się od ula nawet na odległość do 5 km. Na szczęście mają dobrą pamięć i wracają do niego bez trudu.
- Samiec strusia potrafi być groźny – w niektórych sytuacjach jest w stanie zaryczeć jak lew.
- Psy zapamiętują zazwyczaj do 5 minut, podczas gdy kot potrafi zapamiętać nawet do 16 godzin. Imponująca różnica!
- Koty mogą widzieć nawet promienie UV, a jednocześnie nie są w stanie dostrzec tego, co znajduje się poniżej ich nosa.
- Pies i człowiek mają identyczną fazę snu REM – to oznacza, że nasi pupile śnią w dokładnie taki sam sposób, jak my.
- Przytulanie się do drzewa misia koali to nic innego, jak próba ochłodzenia przegrzanego organizmu.
- Aksolotle meksykańskie mają jednak zdolność regeneracji utraconych części ciała: kończyn, skrzeli czy nawet fragmentów w obrębie głowy, mózgu i serca. Okres regeneracji trwa do kilku miesięcy. Aksolotle ze zdolności regeneracyjnych korzystają w czasach głodu, z braku jedzenia posilając się na przykład własnym ogonem.
- Małże świętego Jakuba mają około 200 oczu, z których każde jest wielkości 1 mm.
- Mózg strusia jest mniejszy niż jego oko.
- U 35 gatunków z rodziny konika morskiego to samica składa jaja do torby lęgowej samca, w której zostają one zapłodnione. Po kilku tygodniach samiec “wypluwa” jajka.
- Delfiny są w stanie przywołać się na odległość, używając dźwięków, których funkcję można porównać z rolą ludzkich imion.
- Serce wieloryba bije tylko 9 razy na minutę. Serce słonia bije 25 razy na minutę, lwa – 40 razy, konia – 45 razy, świni – 60, krowy – 64 razy, człowieka – 60-70 razy, a kozy – 90 razy na minutę.
- Słonie są w stanie pocieszać się wzajemnie. Kiedy jeden osobnik jest zestresowany, inne głaszczą go trąbami i wydawają przy tym pokrzepiające dźwięki. Współczucie wykazują też szympansy, psy, orki czy delfiny.
- Wydry używają do otwierania skorupiaków kamienia, który przechowują w rodzaju kieszonki w zagłębieniu skóry pod pachami.
Fascynujące, prawda? Zwierzęta potrafią nas zaskoczyć swoimi umiejętnościami, usposobieniem, cechami charakterystycznymi. Warto dowiadywać się o nich więcej, sięgając na przykład do encyklopedii – to wbrew pozorom źródło świetnej rozrywki i porcji ciekawostek, które mogą poszerzyć Twoją wiedzę, ale też stać się kanwą historyjek, którymi zaskoczysz znajomych. A może do zabawy w poznawanie świata przyrody zaprosisz swoje dziecko? Zajrzyj do wciągających jak najlepsze powieści przygodowe książek dla dzieci o zwierzętach i roślinach – pomogą Wam w przystępny sposób zdobyć cenną wiedzę. Gdzie ich szukać? Naturalnie w naszej księgarni internetowej!