Filip Springer
( ilość produktów: 9 )Szara godzina. Czas na nową architekturę - Filip Springer
- Autorzy:
Nie wiem - Filip Springer
- Autorzy:
Wanna z kolumnadą w.3 - Filip Springer
- Autorzy:
Mein Gott, jak pięknie - Filip Springer
- Autorzy:
Miedzianka. Historia znikania - Filip Springer
- Autorzy:
Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach - Filip Springer
- Autorzy:
13 pięter - Filip Springer
- Autorzy:
Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz - Filip Springer
- Autorzy:
Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u w.3 - Filip Springer
- Autorzy:
Filip Springer to polski fotograf i reportażysta, którego książki to czysta literatura faktu. Choć swoją karierę rozpoczynał od dokumentacji przy pomocy zdjęć, to dzięki swoim literackim umiejętnościom zyskał rozgłos i został doceniony na zdecydowanie szerszą skalę. Z wykształcenia jest archeologiem o specjalizacji antropologii kulturowej, co jest wyczuwalne w jego twórczości - sposobie przedstawiania świata, prowadzenia rozmów ze świadkami, czy wnikliwym zagłębianiu się w historie ludzi i miejsc.
Nagrody Springera
Książki Filipa Springera to przede wszystkim liczne reportaże, wielokrotnie docenione przez nieustannie poszerzające się grono czytelników. Autor w swoim dorobku ma liczne nagrody, które otrzymał za swoje sprawozdania. Został m.in. finalistą prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, dzięki publikacji swojego debiutu „Miedzianka. Historia Znikania”, w którym pięknym językiem opowiada o losach miejscowości i jej mieszkańców. Filip Springer został też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członkiem programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury, co przyczyniło się do szybszego tempa jego literackiej kariery.
Inne dzieła Filipa Springera
Filip Springer relacjonuje, ale wykorzystuje do tego tak atrakcyjny język, że jego historie wciągają niczym bestsellerowe powieści. Pozycje takie jak „Miasto archipelag Polska mniejszych miast”, opowiadające o rodzimych, odwiedzanych przez niego miejscowościach, ukazują obraz kraju oczami mieszkańców. Z kolei książka „Źle urodzone” traktuje o wszystkim dobrze znanej, PRL-owskiej architekturze, która skłania do refleksji na temat sposobności pozostawienia lub wyeliminowania tych - uważanych przez niektórych - reliktów przeszłości. Filip Springer może pochwalić się licznymi historiami, które są świadectwem wielu jego podróży oraz rozmów z mieszkańcami odwiedzanych miejsc, dzięki czemu tworzy naprawdę interesujący pejzaż miejsc, a my możemy poznać indywidualne odczucia osób - czasem pozytywne, innym razem będące wyrazem niezadowolenia z podejmowanych decyzji.