AutorzyArthur Schopenhauer
SeriaMEANDRY KULTURY
Super cena
O podstawie moralności - Arthur Schopenhauer
- Uber das Fundament der Moral
Oszczędź kupując więcej
Schopenhauer z jednej strony neguje świat, ale z drugiej strony uznaje ten świat za jedyny z możliwy. I czyni tak z powodu przyjęcia pewnych zasad aksjologicznych, przy czym jak w innym miejscu pisze Garewicz etyka Schopenhauera jakkolwiek normatywna, nie posługuje się pojęciem obowiązku. Powiada czym jest dobro, ale nie usiłuje nikogo skłonić do dobrego postępowania.
Cóż zatem jest podstawą moralności skoro wedle Schopenhauera nie ma wartości obowiązujących powszechnie, ale są różnorodność, indywidualność, a wreszcie wiedza podpowiada niemiecki filozof.
EAN: 9788379980413
Producent
Kod produktu
156119
Rok wydania
2015
Elementy
168
Oprawa
Oprawa Skórzana
broszurowa
Format
12,5x19,5 cm
Data premiery
2015-04-27
Autorzy
Arthur Schopenhauer
Seria
MEANDRY KULTURY
Waga
120 g
Zapytaj o produkt
Opinie o O podstawie moralności - Arthur Schopenhauer
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
51
40
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
Arthur Schopenhauer w swoim dziele "O podstawie moralności" prezentuje filozofię pesymizmu, która nie jest jedynie katastrofizmem, lecz bardziej subtelnie neguje postęp i rozwój technologiczny. Filozof naucza rezygnacji bez pokory, współczucia bez konieczności miłowania bliźniego oraz buntu bez aktywnego działania.
Schopenhauer neguje świat, lecz co ciekawe - paradoksalnie uznaje go za jedyny możliwy. Jego filozofia moralności opiera się na aksjologicznych zasadach, które definiują dobro, ale nie narzucają obowiązków. Nie chodzi o przymuszanie ludzi do dobrego postępowania, lecz o rozumienie wartości samego dobra. Jego etyka, choć normatywna, nie opiera się na koncepcji obowiązku czy nakazu, lecz na głębszym zrozumieniu natury ludzkiej i świata.
Podstawą moralności według Schopenhauera są różnorodność, indywidualność i wiedza. Filozof ten uznaje, że nie ma uniwersalnych wartości obowiązujących powszechnie, lecz istnieje bogactwo różnych perspektyw i doświadczeń, które kształtują moralność jednostki. Wiedza, zdaniem Schopenhauera, jest kluczem do zrozumienia ludzkiej egzystencji i podstawą właściwego postępowania.
Filozofia moralności Schopenhauera wyróżnia się nietypowym podejściem do wartości i obowiązków, skupiając się na indywidualności, współczuciu i zrozumieniu świata, co stanowi niezwykłą i inspirującą alternatywę w refleksji nad etyką. Jest to trudna lektura, lecz bardzo ważna - polecam.
Napisz swoją opinię