Super cena
Lapidarium. Sekrety kamieni - Hettie Judah, Andrzej Wojtasik
Fascynująca książka, która odkrywa przed czytelnikiem tajemnice 60 różnych kamieni. Autorka przytacza historie i ciekawostki o minerałach z różnych zakątków świata, pokazując ich niezwykłe właściwości i wpływ na kulturę oraz historię ludzkości.
Ałunit, bursztyn, jadeit, ametyst, lapis-lazuli. Wybierz się w podróż przez wieki, odkrywając tajemnice i niezwykłe opowieści związane nie tylko z drogocennymi klejnotami, ale i pozornie zwykłymi skałami.
W jaki sposób diamenty stały się symbolem luksusu? Jakie znaczenie miały ametysty dla starożytnych Greków? Dlaczego niektóre kamienie są uważane za talizmany przynoszące szczęście? Każdy rozdział to inna opowieść, o tym, jak kamienie wpływały na życie ludzi, ich kulturę, wierzenia oraz codzienność. Od starożytnych cywilizacji, które przypisywały minerałom magiczne właściwości, przez średniowieczne alchemiczne eksperymenty, aż po współczesne zastosowania w technologii i medycynie.
Od hematytu używanego w malowidłach jaskiniowych po mołdawit, który stał się sensacją TikToka; od skradzionego piaskowca Scone po nieoczekiwaną akustykę Stonehenge; od kryształowych kul po kompasy - skały i minerały zawsze były w centrum naszej historii.
3000 lat temu Babilończycy stworzyli lapidaria - księgi próbujące poznać magiczne tajemnice skał. W "Sekretach kamieni" znana krytyczka sztuki Hettie Judah prezentuje niesamowite historie kryjące się za sześćdziesięcioma kamieniami, które ukształtowały i zainspirowały historię ludzkości, od poszukiwaczy skamieniałości z Dorset po chińskich filozofów, od Katarzyny Wielkiej po Michała Anioła.
Dowiedz się, dlaczego alchemicy poszukiwali cynobru i siarki. Odkryj tajemnicę zaginionej bursztynowej komnaty Fryderyka Pruskiego. Dowiedz się, jak grecki potwór stworzył koral, a obsydian stał się inspiracją do stworzenia popularnej gry komputerowej.
EAN: 9788383870588Autorzy
Hettie Judah, Andrzej Wojtasik
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Lapidarium. Sekrety kamieni - Hettie Judah, Andrzej Wojtasik
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
Opinia niepotwierdzona zakupem
Kamienie otaczają nas na co dzień, jednak w większości nie zwracamy na nie uwagi. Dorośli bardziej interesują się kamieniami szlachetnymi, choć często okazuje się, że możemy je podziwiać tylko z oddali, z uwagi na to jak cenny to kruszec. Ale czy kiedykolwiek poświęciliśmy trochę czasu, by poznać kamienie? Pewnie większość z Was odpowie, że nie. A szkoda, bo mają do opowiedzenia naprawdę wiele intrygujących historii.
„Lapidarium. Sekrety kamieni” to pozycja nietypowa, a jednak znajdziemy w niej cały ogrom wiedzy, która sprawi, że nieco inaczej spojrzymy na otaczający nas świat. Książka podzielona jest na sześć części, które stanowią intrygujący podział mniej i bardziej znanych kamieni. Znajdziemy tu takie rozdziały jak: „Kamienie i władza”, „Święte Kamienie”, „Kamienie i opowieści”, „Kamienna Technologia”, „Kształty w Kamieniu”, „Żyjące Kamienie”. Już sama ta typologia zachęca do odkrywania, jakie kamienie tam znajdziemy i co sprawiło, że zostały przypisane do takiej, a nie innej części. Judah umiejętnie łączy historię, sztukę i ciekawostki, co w zetknięciu z jej lekką narracją i ogromną wiedzą, którą od razu się zauważa, daje naprawdę świetny efekt. Czego można dowiedzieć się z tej pozycji? Chociażby tego, że nefryt miał chronić także po śmierci – przed rozkładem, ametyst koił bezsenność i łagodził migreny, a gagat leczył zęby i wierzono, że ułatwiał także poród. Diament stanowił inspirację dla powieści „Kamień księżycowy” Wilkie Collins. Porfir fonolitowy stanowił ważny element filmu Spielberga "Bliskie spotkanie trzeciego stopnia”. Kamienie mogą też rozpocząć kariery muzyczne… jeśli tylko będą miały ochotę. Znajdziemy także odpowiedź na wiele pytań, głównie nietypowych, ale jakże rozbudzających zainteresowanie – jaki kamień jest określany tajemniczą nazwą „kamień jelenia”, a który kochankiem świata minerałów? Jaki kamień czcili Majowie? Czym jest Gigant i czy nadal spełnia prośby zanoszone mu przez ludzi? Dlaczego mołdawit miałby największe szanse stać się kryptonitem Supermana? W jakim kamieniu lubiła rzeźbić Hepworth i dlaczego dokonała takiego wyboru? Który kamień przyczynił się do powstania najstarszej znanej farby? Dlaczego sukces Playstation 2 przyczynił się do wzrostu cen tantalu? Co millstone grit ma wspólnego z Wichrowymi wzgórzami, a obsydian z Minecraftem? Ile ważył największy zarejestrowany ludzki kamień? Dlaczego meduza stanowi odpowiedni symbol koralowca? Która skała ma co najmniej 4 miliardy lat? Sami widzicie, że ta pozycja to istna kopalnia wiedzy! A znajdziecie w niej o wiele więcej, niż tu napisałam. Dlatego dla lubiących poszerzać swoje horyzonty, chcących zabłysnąć intrygującymi faktami przed znajomymi, bądź po prostu ciekawych świata – jak najbardziej polecam tę książkę. Zwłaszcza że jest także pięknie wydana!
2024-11-11Joanna, Wałbrzych