AutorzyAneta Krasińska
Super cena
Sanitariuszka - Aneta Krasińska
Pełna emocji, poruszająca powieść o determinacji i poświęceniu kobiet walczących o wolną Polskę.
Wybuch II wojny światowej i wieloletnia okupacja Polski krzyżuje plany dobrze zapowiadającej się pianistce - Amelii Bogdańskiej. Talent odziedziczony po brutalnie zabitym przez nazistów ojcu nie może rozkwitnąć. By zarobić na utrzymanie, kobieta ima się różnych zajęć, choć wciąż marzy o koncertach w wolnej Europie. Za sprawą młodszych braci, którzy decydują się przystąpić do powstania, zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może ich chronić. To prowadzi do rozlicznych kłótni między rodzeństwem i do podjęcia przez Amelię zaskakującej decyzji, która na zawsze odmieni jej los
EAN: 9788383292410
Producent
Kod produktu
30835586
Rok wydania
2024
Strony
320
Oprawa
broszurowa
Format
205x135 mm
Data premiery
2024-08-14
Autorzy
Aneta Krasińska
Waga
256 g
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Zapytaj o produkt
Opinie o Sanitariuszka - Aneta Krasińska
4.50
Liczba wystawionych opinii: 2
51
41
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia niepotwierdzona zakupem
„Sanitariuszka” Anety Krasińskiej to książka, która swoją tematyką dotyka niezwykle trudnego tematu w dziejach historii, jakim było powstanie Warszawskie. Książka wzbudza wiele emocji, szczególnie że powstała ona na podstawie prawdziwych wydarzeń.
Książka przybliża nam historię rodziny Bogdańskich, gdzie młoda Amelia wszelkimi możliwymi siłami starała się utrzymać rodzinę. Była pianistką z wielkim potencjałem, udzielała lekcji gry na pianinie. Niestety po tym, jak jej młodsi bracia zdecydowali się na czynne wzięcie udziału w Powstaniu Warszawskim, Amelia zapisała się na kurs dla sanitariuszek, gdyż chciała mieć możliwość jakiejkolwiek kontroli nad ich poczynaniami. Właśnie ta decyzja zaważyła na jej późniejszym życiu, w którym była naocznym świadkiem tego, jak okrutni okazali się okupanci, jak bezwzględnie traktowali ludzi i ile zadawali im cierpienia i bólu.
Heroiczna walka o odzyskanie wolności, jaka była toczona podczas Powstania Warszawskiego to temat, o którym dużo się mówi. Od tego czasu minęło już osiemdziesiąt lat, jednak wspomnienia są wciąż żywe, bo tak dramatycznych wydarzeń nie sposób zapomnieć. Z tego też powodu powstaje wiele książek, które nawiązują do tematu toczonych walk, niesionej pomocy i śmierci, która dotknęła niewinnych. Autorka pokazała nam zmagania o ludzkie życie, które toczyli sanitariusze, pielęgniarki i lekarze. To właśnie niedostrzegana pomoc, którą ludzie dawali innym w sytuacji, gdy ich życie było zagrożone.
Ta książka wywołała u mnie wiele emocji, cierpienia, które niestety było realne i rzeczywiste. To, do jakiego okrucieństwa i braku człowieczeństwa jeden człowiek był zdolny w stosunku do drugiego, jest dla mnie nie do pojęcia. Jest to książka, obok której nie da się przejść obojętnie, niejednokrotnie podczas czytania łzy płynęły po moich policzkach, niestety jednak nie byłam w stanie ich powstrzymać, ale również nie chciałam odkładać książki na bok, bo uważam, że należy poznać naszą historię, ważne jest, abyśmy zgłębiali fakty z przeszłości i wiedzieli, jak wiele nasi przodkowie wycierpieli, abyśmy my mogli znajdować się w tym miejscu, w którym jesteśmy.
Bardzo serdecznie polecam ten tytuł, bo ta historia została napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń, to działo się w realnym świecie, a nie jest wyłącznie fikcją literacką.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
4/5
Opinia niepotwierdzona zakupem
To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, ale było bardzo przyjemne i udane. Książka była pełna emocji i mocno mnie poruszyła. Aneta Krasińska perfekcyjnie oddała determinację i poświęcenie kobiet, które walczyły o wolność Polski.
Amelia Bogdańska była dobrze zapowiadającą się pianistką, jednak wybuch II wojny światowej i lata okupacji Polski zaprzepaszczają jej karierę. Swój talent odziedziczyła po ojcu, który został zamordowany przez nazistów. Kobieta na co dzień ima się różnych zajęć, żeby tylko zarobić na utrzymanie swojej rodziny. Amelia jednak ciągle marzy o tym, że będzie koncertować w wolnej Europie. Jej młodsi bracia postanawiają przystąpić do powstania, więc młoda kobieta także podejmuje taką decyzję, bo ma nadzieje, że w jakiś sposób ich obroni. Ta decyzja już na zawsze odmienia jej los.
Książka od początku do końca jest bardzo realistyczna i przenosi nas do codzienności mieszkańców Warszawy w czasie II wojny światowej. Ta powszedniość pełna jest głodu, bólu, cierpienia i śmierci. Uczucie straty przeplata się z nadzieją na lepsze jutro. Jesteśmy też świadkami rozkwitu tych pozytywnych uczuć, jak przyjaźń i miłość. Amelia przechodzi szkolenie i zostaje sanitariuszką, kiedy zaczyna się powstanie warszawskie. Za jej sprawą dowiadujemy się, jak wyglądała rzeczywistość powstańców i sanitariuszek, które za wszelką cenę starały się ochronić ich zdrowie i życie. Często też poświęcając własne… Amelię spotyka straszna tragedia i dziewczyna doznaje amnezji, jednak nadal pamięta, jak wykonywać czynności sanitariuszki. Cała książka jest bardzo smutna i nie spodziewałam się takiego zakończenia. Jeśli lubicie powieści z historią w tle to ta pozycja powinna być obowiązkowa na waszej liście.
Napisz swoją opinię