AutorzyAndrzej Stasiuk
SeriaAndrzej Stasiuk
Super cena
Rzeka dzieciństwa - Andrzej Stasiuk
Do rzeki dzieciństwa podróżuje się bez końca - szuka jej źródeł w historii i ujścia w pamięci. Wspomina się: lato na wsi, brodzenie po pierś w nurcie, rybie łuski na glinianej podłodze, milczącego pastucha co dzień wyprowadzającego krowy. Gdy tą rzeką jest Bug, jeżdżąc wzdłuż niej, podróżuje się zawsze na wschód. Myśli się: o granicy, o Rosji, o wojnie, o uchodźcach, o tym, że tak blisko jest Bełżec, a źródło wypływa z ziemi nasiąkniętej krwią. Kuca się przy ogniu i wyobraża sobie: karawanę zwierząt sunących przez mazowieckie piaski, ciemność popiołów, w której świecą diamenty. "Bo zaiste nie pamięć, ale rzeki powinny grzebać nasze szczątki. Powinny je wypłukiwać i nieść do oceanów. To jedyny koniec wart pomyślenia".
EAN: 9788381918893
Producent
Podmiot odpowiedzialny za ten produkt na terenie UE
Wydawnicto Czarne Sp. z o.o.Więcej
Adres:
Wołowiec 11Kod pocztowy: 38-307Miasto: SękowaKraj: PolskaNumer telefonu: +48 515 274 298Adres email: sekretariat@czarne.com.pl
Kod produktu
30826781
Rok wydania
2024
Strony
168
Oprawa
Twarda
Format
195x125 mm
Data premiery
2024-05-22
Autorzy
Andrzej Stasiuk
Seria
Andrzej Stasiuk
Waga
258 g
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Zapytaj o produkt
Opinie o Rzeka dzieciństwa - Andrzej Stasiuk
5.00
Liczba wystawionych opinii: 2
52
40
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
Szczerze powiedziawszy, to sięgnęłam po “Rzekę dzieciństwa” autorstwa Andrzeja Stasiuka tylko dlatego, że polecił mi ją kolega z pracy. Tak to za bardzo nie przepadam za tego typu literaturą, ale ta książka naprawdę mnie zaskoczyła! Bardzo mnie wciągnęła, ale przede wszystkim bardzo poruszyła. Stasiuk prowadzi nas wzdłuż Bugu, rzeki, która staje się metaforą czasu, pamięci i historii. Szczerze powiedziawszy, to czytając jego opowieść, przenoszę się do czasów dzieciństwa… Lato na wsi, brodzenie w nurcie rzeki itp. itp….
Podróżując wzdłuż Bugu, myśli biegną ku wschodnim granicom, czyli Rosji, wojnie i uchodźcom. W powieści Stasiuka przeszłość przenika się z teraźniejszością, a historie osobiste splatają się z narodowymi tragediami. Szczerze powiedziawszy, to samo wspomnienie Bełżca i tej ziemi nasiąkniętej krwią przywołuje we mnie mega trudne emocje. A co działo się w Bełżcu, chyba nie muszę tłumaczyć…
Muszę przyznać, że przeczytałam tę książkę więcej niż raz… I śmiało mogę stwierdzić, że jest to pozycja, która nieustannie mnie inspiruje i skłania do zastanowienia się nad własną historią. Warto przeczytać, naprawdę.
Napisz swoją opinię