Obrazy raju. Czesław Mystkowski (1898-1938) a środowisko artystyczne Indii Holenderskich. Studia i Monografie - Joanna Wacławek
Czesław Mystkowski - sylwetka artysty
Czesław Mystkowski (1898–1938) to postać zasługująca na szczególne uznanie, która odgrywała znaczącą rolę w środowisku artystycznym na Jawie na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Monografia koncentruje się na drodze, jaką przeszedł Mystkowski, począwszy od początków jego artystycznej kariery w Europie, z naciskiem na czas spędzony we Francji, poprzez okres pobytu w kolonialnej Indonezji, ówczesnej Holenderskiej Indii Wschodniej, aż do przedwczesnej śmierci w Batawii - obecnej Dżakarcie.
Krajobraz artystyczny holenderskiej kolonii
Monografia ukazuje rola nie tylko postaci Mystkowskiego, ale również barwne środowisko, w którym przyszło mu tworzyć. Złożoność krajobrazu artystycznego holenderskiej kolonii i jego przemiany nadaje tej publikacji dodatkowego znaczenia. Między innymi: utworzenie na Jawie pierwszego Kręgu Sztuki w 1902 roku, późniejszy rozwój i pojawienie się innych organizacji zrzeszających artystów, w tym lokalnych twórców, czy powstanie kolonii artystycznej na Bali.
Unikalne opracowanie twórczości Mystkowskiego
Prezentacja usystematyzowanych wyników badań nad życiem i twórczością Mystkowskiego jest niezwykle istotna ze względu na rozproszone informacje o artysty dostępne do tej pory jedynie w nielicznych powojennych publikacjach, które często zawierały błędy. Ta pierwsza w Polsce publikacja poświęcona twórczości Mystkowskiego i środowisku artystycznym Holenderskiej Indii w okresie dwudziestolecia międzywojennego powstała przede wszystkim na bazie źródeł archiwalnych, takich jak prasa z tamtego okresu czy listy i dokumenty ze zbiorów polskich, holenderskich, francuskich i indonezyjskich.
EAN: 9788366758216