Zakopiańskim szlakiem Karola Szymanowskiego - Maciej Pinkwart
Wieczna więź Karola Szymanowskiego z Zakopanem
Pisząc w 1932 roku z zakopiańskiej willi Atma, Karol Szymanowski wyznał: "Ja już na stałe poza Zakopanem nie mógłbym żyć". Dziś jego obecność jest w Zakopanem ciągle odczuwalna, a miasto bez pamiątek po Szymanowskim wydaje się niemożliwe do wyobrażenia.
Obecność Szymanowskiego w muzyce i kulturze Zakopanego
Kompozytor, którego dzieła często prezentowane są w willi Atma obok innych utworów z tego samego okresu, stopniowo staje się nam coraz bliższy. Wrażenie to wzmacnia obcowanie z jego twórczością, dzięki któremu coraz lepiej ją rozumiemy i pokochaliśmy. Zakopane szczególnie mocno odczuwa tę bliskość.
Szymanowski jako symbol artystycznej historii Zakopanego
Nie tylko Stanisław Ignacy Witkiewicz, ale również były mieszkaniec willi Atma, Karol Szymanowski, są symbolem artystycznego dziedzictwa miasta. Trudno przecenić znaczenie, jakie Zakopane odegrało w historii polskiej kultury, zwłaszcza za sprawą muzyki Szymanowskiego.
Miasto wydaje się pełne jego pamiątek oraz opowieści o jego życiu tu spędzonym. Czy to dzięki atmosferze samej Atmy, czy rozwiniętemu zrozumieniu i miłości do jego muzyki - w Zakopanem jego obecność jest wszechobecna.
Książka o śladach Szymanowskiego w Zakopanem
Ta publikacja jest przybliżeniem właśnie tego aspektu Zakopanego - przedstawia szlaki, które w tym mieście zostawił po sobie Szymanowski.
EAN: 9788396195623
Oprawa Skórzana