Kapitan Jan Bukowski 1915-1947(?) - Mariusz Solecki
Monografia o kapitanie Janie Bukowskim
Monografia o kapitanie Janie Bukowskim autorstwa Mariusza Soleckiego to poruszająca opowieść o życiu i służbie wyróżniającego się żołnierza. Bukowski był absolwentem Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu, dowodził baterią haubic podczas kampanii wrześniowej, a później zasłynął jako działacz francuskiego ruchu oporu. W książce znajdziemy także opis jego misji transportowania dokumentów z Gibraltaru do Wielkiej Brytanii po tragicznym wypadku samolotu, w którym zginął gen. Sikorski. Kolejnym etapem jego służby było pełnienie funkcji adiutanta w 14 pal 4 DP 1 KP.
Nurmi i siatka wywiadowcza
Równie interesujące są informacje o wyjątkowych działaniach Nurmi, organizacji sabotażowo-dywersyjnej, w której Jan Bukowski był komendantem sekcji. Warto również zwrócić uwagę na szczegółowy opis siatki wywiadowczo-przerzutowej, którą współtworzył Bukowski, by pomóc w 1947 r. swoim bliskim wydostać się z Polski na Wyspy Brytyjskie. Mariusz Solecki przedstawia też prawdopodobnie po raz pierwszy tak szczegółowo historię porwania Tadeusza Bejta, młodego członka tejże siatki, który został porwany w Berlinie w 1947 r. przez komunistycznego agenta, Gerharda Bielke Andersena, podobnie jak sam kapitan Bukowski.
Bogactwo źródłowe i ikonograficzne
Całość opracowania oparta jest na imponującym materiale źródłowym, a także zasobach ikonograficznych, które pozwolą Czytelnikowi nie tylko poznać szerokie grono osób związanych z kpt. Bukowskim, ale także zobaczyć, jak wyglądał on sam na różnych etapach swojego życia. Książka korzysta z informacji zebranych podczas obszernej reaserchu w archiwach rodzinnych, a także w zasobach archiwów państwowych z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Litwy, Estonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
EAN: 9788367245142
Oprawa Skórzana