Bajka o Lęku - Agnieszka Jucewicz, Marianna Sztyma
W niedużym miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich: mama, tata oraz piątka wyjątkowych dzieci: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Każde z nich było zupełnie inne i każde równie mocno kochane...
Radość cały czas się cieszyła, Złość była bardzo żywiołowa, Smutek popadał w melancholię, Wstręt był przebojowy i doskonale wiedział, czego nie lubi. A Lęk? No właśnie... Kochanego Lęczka rodzicom najtrudniej było zrozumieć. Nie mieli pomysłu, jak dotrzeć do tak bojaźliwego i skrytego dziecka.
"Bajka o Lęku wzięła się z bezsilności, ale też z wiary w to, że do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi poprzez słowa. I w ten sposób odebrać mu trochę jego moc. To bajka dla wszystkich małych ludzi, którym potwory spod łóżka nie dają żyć i których hałas na klatce przyprawia o gęsią skórkę. To także opowieść dla dorosłych - zarówno dla tych, którzy lęku nie lubią, a nawet się go boją, jak i dla tych, którzy znają go aż za dobrze, ale brakuje im słów, żeby o nim rozmawiać. Jest zachętą do tego, żebyśmy wszyscy wyjęli Lęk ze swoich szaf, bo tak naprawdę jest on jak każde inne uczucie. I nie ma się czego tak bać".
EAN: 9788326839733
Najczęściej zadawane pytania
W jakim miejscu jest możliwość kupna bajek i opowiadań dla najmłodszych?
W dużym asortymencie księgarni internetowej Matfel można znaleźć różnego rodzaju bajki i niedługie książeczki dla maluchów w różnym wieku, też tych najmłodszych. Oferujemy wielkie, kolorowe oraz intrygujące książki z pięknymi grafikami, które motywują maluchy do czytania i uczenia się, pozwalają im poznać świat, uczą je tolerancji, emocji oraz wspomagają wyobraźnię. Oferujemy książki z bajkami i krótkimi opowiadaniami dla dzieci w niskich cenach oraz szybką wysyłkę na obszarze całego kraju.
Ile razy w ciągu tygodnia należy czytać maluchowi?
Specjaliści zachęcają, aby czytać dzieciom każdego dnia. Starczy dwadzieścia minut dziennie, aby maluch lepiej a także szybciej się uczył. To niewielki trud zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Natomiast zalet istnieje bardzo wiele. Dzieci z radością decydują się na bajki i niewielkie utwory literackie – przez co warto ekspresowo pokazać maluchowi, że czytanie to sama przyjemność i dobrze spędzany czas.
Jak nauczyć dziecko sprawnie czytać oraz pisać?
Gdy planujemy nauczyć małe dziecko szybciej czytać i pisać, trzeba czytać mu interesujące i pełne kolorów książki z bajkami i niedługimi opowiadaniami dopasowanymi do jego wieku. Czytanie powoduje, że małe dziecko zdobywa wiele różnych i niezbędnych umiejętności, na przykład jak lepsze zapamiętywanie. Oprócz tego trzeba wspomnieć, że maluchy pragną naśladować swoich rodziców, z tego powodu gdy im czytamy, same będą chciały to też robić. Z powodu bajek i opowiadań szybko zapoznają się z literkami i lepiej zaczną czytać oraz pisać.
Z jakiej przyczyny czytanie książek dla dzieci jest tak istotne?
W licznych badaniach specjaliści uważają, iż czytanie bajek i krótkich książeczek ma zasadniczy wpływ na dziecko. Już od wczesnych lat dzieci potrafią z powodu książek rozwijać wiele licznych umiejętności, takich jak dobra pamięć, wyobraźnia, empatia lub elokwencja. Maluchy, którym sporo się czyta – lepiej zaczynają czytać i łatwiej zdobywają wiedzę, rozumieją uczucia u innych osób, posiadają bogaty zasób słownictwa i ćwiczą wyobraźnie. Czytanie literatury maluchom pomaga również znaleźć im ciekawe zamiłowania oraz zajęcia, jakie będą z nimi do końca życia.
Jak wybrać najbardziej odpowiednie bajki i opowiadania dla dzieci?
Utwory dla maluchów powinno się wybierać na podstawie wieku oraz ewentualnie klasę do której dziecko uczęszcza. Z początku najlepiej decydować się na krótkie i łatwe historie z grafikami, takie jak bajki i opowiadania. Zaś kiedy maluch będzie większy i będzie rozwijać umiejętność czytania – należy wybierać nadal bajki i krótkie historie, tyle że z dużymi literami, żeby pomóc mu samodzielnie czytać.
Z jakiego powodu należy czytać dzieciom bajki i opowiadania?
Czytanie utworów dzieciom ma wiele pozytywnych aspektów. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, w trakcie słuchania niezwykłych historii rozwijają mnóstwo różnorodnych umiejętności, które są bardzo pomocne podczas edukacji i w dorosłym życiu. Łatwiej uczą się, są zainteresowane światem, bezkonfliktowe, lepiej zapamiętują, lepiej uczą się rozumieć mowę a także uczą się mówić. Poza tym obcowanie z literaturą pozwala na kształtowanie inteligencji emocjonalnej, rozwijać kreatywność, wpływa też na zapamiętywanie. Dzieci, którym rodzice czytają, często w przyszłości same chętnie sięgają po książki oraz szybciej rozwijają umiejętność pisania.