AutorzyKarolina Dzimira-Zarzycka
Super cena
Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki - Karolina Dzimira-Zarzycka
- Dwa życia Marii Dulębianki
Sylwetka Marii Dulębianki
Bardzo dobrze jest pamiętać Marię Dulębiankę jako pamiętną twórcę niezapomnianego portretu Konopnickiej w binoklach. Była nie tylko artystką, ale również kobietą społecznie zaangażowaną – aktywistką, feministką, a także cenną towarzyszką życia autorki utworu "Rota", znaną jako Pietrek z naśladowanymi łokciami.Początki edukacji artystycznej Dulębianki zaczynają się w Wiener Art School. Następnie jej talent rozwija się pod okiem Wojciecha Gersona w Warszawie. Od 1884 roku znalazła się w elicie pierwszych polskich artystek, które miały okazję studiować w prestiżowej paryskiej Académie Julian.
Mimo bogatego portfolio, do dziś przetrwała tylko niewielka część jej twórczości artystycznej.
Działalność Marii Dulębianki
W roku 1890 Dulębianka zdecydowała się na wspólne życie z Konopnicką za granicą. Rozstania były dla nich trudne i starały się jak najszybciej ponownie być razem. Z upływem lat Maria coraz bardziej zaangażowała się w walkę o równouprawnienie kobiet. Wyraziła swoje stanowisko w ostrym pamflecie "Dzieci męskie, które wyjaśniają mi świat". Wzywała również do zapewnienia kobietom równej możliwości nauki na kierunkach artystycznych.Potem, w ramach manifestu, jako pierwsza kobieta w Polsce postanowiła kandydować do Sejmu Krajowego.
Po śmierci Konopnickiej Dulębianka przeniosła się na stałe do Lwowa, gdzie kontynuowała swoją działalność społeczną i feministyczną. Zmarła 7 marca 1919 roku podczas misji Czerwonego Krzyża, po zarażeniu się tyfusem podczas kontroli warunków w ukraińskich obozach internowania dla Polaków.
Osiągnięcia Karoliny Dzimira-Zarzyckiej
Autorka książki, Karolina Dzimira-Zarzycka, przegląda i uzupełnia biografię Marii Dulębianki. Stara się oddać nie tylko artystkę, ale przede wszystkim emancypantkę, której problemy i wybory są dzisiaj nie mniej aktualne.Dzimira-Zarzycka podkreśla, że długoletni związek Konopnickiej i Dulębianki – nazwijmy to jakkolwiek – to wzruszająca historia oddania i szacunku, ciężkiej codzienności, wzajemnej troski i miłości aż do śmierci. Bez sensacyjnych wtórów opowiada o dwóch wybitnych kobietach, które wspólnie przemierzały zawirowania życia w podróżach po europejskich miastach i kurortach, mieszkały w tanich pensjonatach i mieszkańcach, gdzie z niewielkimi środkami na zaopatrzenie Konopnicka gotowała i prasowała bieliznę, a Dulębianka poszukiwała każdego dostępnego zlecenia portretowego.
Karolina Dzimira-Zarzycka jest absolwentką historii sztuki i polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej dorobek literacki obejmuje ponad dwieście popularnonaukowych artykułów na temat sztuki i kultury XIX i początku XX wieku oraz historii kobiet. Wielokrotnie ukazywała sylwetki mniej znanych postaci historycznych, często wybitnych kobiet – artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych.
EAN: 9788367262156
Producent
Podmiot odpowiedzialny za ten produkt na terenie UE
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.Więcej
Adres:
Mierosławskiego 11aKod pocztowy: 01-527Miasto: WarszawaKraj: PolskaNumer telefonu: 226630275Adres email: marginesy@marginesy.com.pl
Kod produktu
479949
Rok wydania
2022
Strony
536
Oprawa
broszurowa
Format
151x234 mm
Data premiery
2022-06-01
Autorzy
Karolina Dzimira-Zarzycka
Waga
760 g
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Zapytaj o produkt
Napisz swoją opinię