AutorzyPraca zbiorowa
Super cena
Niechciana stołeczność - praca zbiorowa
Architektura została wykorzystana także jako narzędzie brutalnej i krwawej polityki wymierzonej w miasto i jego mieszkańców. Niszczono polskie elity, instytucje kulturalne i naukowe, rabowano dzieła sztuki. Likwidowano pomniki i polskie symbole narodowe, zmieniano nazwy własne placów i ulic, nadając im germańskie brzmienia. Nad nimi zaś unosiły się wszechobecne swastyki, z ulicznych głośników płynęły nazistowskie komunikaty.
Urbanistyka odgrywała również istotną rolę w realizacji Zagłady. Kraków jest jedynym miastem na świecie, na którego terenie Niemcy umieścili obóz koncentracyjny KL Plaszow. Zlokalizowano go celowo na terenie dwóch cmentarzy żydowskich, w miejscu oddalonym o zaledwie kilka kilometrów od modernizowanego przez okupacyjne władze centrum.
Album zawiera ok. 350 wyjątkowych ilustracji. Wśród nich znajdują się zdjęcia pokazujące najbardziej znane i utożsamiane z Krakowem miejsca w hitlerowskiej scenografii wciąganie flagi Trzeciej Rzeszy na Zamku Królewskim na Wawelu, burzenie pomnika Mickiewicza, niemal niewidoczny spod flag ze swastykami krakowski rynek, przemianowany na Adolf Hitler Platz podczas uroczystości związanych z pierwszą rocznicą wybuchu wojny. Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu podczas rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, Muzeum Narodowe przerobione na dom niemiecki i kasyno a Collegium Maius na Institut fr Deutsche Ostarbeit.
Obok zdjęć w albumie znajdują się plany architektoniczno-urbanistyczne, dzięki którym Kraków miał stać się wzorcowym miastem Trzeciej Rzeszy, wygodnym dla niemieckich mieszkańców i dostosowanym do potrzeb niemieckiej administracji. Znajdziemy tu projekty przebudowy Wawelu, modernizacji linii komunikacyjnych, budowy dzielnicy rządowej w okolicy Błoń, stworzenia reprezentacyjnej niemieckiej dzielnicy rządowej na Dębnikach i nie mieckiego osiedla na ul. Królewskiej.
Materiałowi graficznemu towarzyszą eseje m. in. Jacka Purchli, Andrzeja Chwalby, Żanny Komar i Moniki Rydiger, które omawiają działalność Niemców w przestrzeni miejskiej oraz obrazują życie codzienne w okupowanym Krakowie.
EAN: 9788366419360
Producent
Podmiot odpowiedzialny za ten produkt na terenie UE
Międzynarodowe Centrum Kultury w KrakowieWięcej
Adres:
Rynek Główny 25Kod pocztowy: 31-008Miasto: KrakówKraj: PolskaNumer telefonu: 124242811Adres email: sekretariat@mck.krakow.pl
Kod produktu
470469
Rok wydania
2022
Elementy
368
Oprawa
Twarda
Format
246x287 mm
Autorzy
Praca zbiorowa
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Zapytaj o produkt
Opinie o Niechciana stołeczność - praca zbiorowa
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
51
40
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
Od dawna interesuję się historią Krakowa podczas okupacji i nie wiem jakim cudem “przegapiłam” ten album. Jest mega ciekawy! Przeczytałam już mnóstwo książek o tej tematyce, a jednak i tak dowiedziałam się wielu nowych rzeczy z tego albumu. Najciekawszym “odkryciem” dla mnie było chyba to, że budynek, gdzie uczęszczałam na zajęcia dodatkowe jako dziecko, istniał już w tamtych czasach, a sala na której tańczyliśmy była przeznaczona na kawiarnie dla Niemców… Także z czystym sumieniem przyznaję, że „Niechciana stołeczność” to niezwykle poruszający album, który w fascynujący sposób przedstawia okupacyjny Kraków jako niechcianą stolicę Generalnego Gubernatorstwa w czasach II wojny światowej. To dzieło rzuca światło na mroczny okres historii miasta, które zostało brutalnie poddane nazistowskim planom urbanistycznym i politycznym. W publikacji znajdziemy około 350 zdjęć, które wstrząsają, ale też wciągają, ukazując Kraków w hitlerowskiej scenografii – zburzony pomnik Mickiewicza, rynek przekształcony w Adolf Hitler Platz czy Wawel z flagami Trzeciej Rzeszy.
Naprawdę ciekawe, także jak tylko ktoś interesuje się tą tematyką, to musi mieć ten album na swojej półce…
Napisz swoją opinię