Wolność, miłość i rozstania, czyli Osiecka bez ograniczeń
Agnieszka Osiecka stała w centrum polskiej kultury XX wieku. Znała najważniejszych twórców ówczesnej epoki i sama stała się jednym z nich. Żadne konwenanse ani role społeczne nie były w stanie zamknąć jej w swoich strukturach. Wolna do samego końca tworzyła pełne emocji i nieugładzonych uczuć teksty piosenek i wiersze. Jej biografia jest doskonałym materiałem na film czy serial. Niestety nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Na szczęście Zofii Turowskiej, autorce najnowszej biografii poetki, wyszło to doskonale.
Biografia Osieckiej – materiał na niejedną historię
W zeszłym roku premierę miała biografia Agnieszki Osieckiej autorstwa Zofii Turowskiej o wymownym tytule - Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet. Uznawana jest przez krytyków za najlepszą biografię Osieckiej, jaka do tej pory się ukazała. Pokazuje obraz kobiety pełnej życia, niepokornej i odważnej. Jej życiorys wypełniony kolejnymi miłościami i projektami artystycznymi Turowska oddaje w nietypowy dla biografii sposób. Jej źródłami były wspomnienia przyjaciół czy fragmenty pamiętników.
W tej jednej książce udało się autorce ukazać, jak wiele różnych oblicz mogła pomieścić w sobie Osiecka, czego z pewnością nie można powiedzieć o serialu TVP. Niestety Telewizja Polska nie oddaje wielowymiarowego obrazu znanej poetki. Na szczęście w naszej księgarni internetowej dostępne jest pełniejsze źródło informacji o Osieckiej.
Twórczość i biografie Osieckiej
Agnieszka Osiecka inspiruje wciąż kolejnych autorów, chcących zgłębić jej inspirujące i niespokojne życie. W naszej księgarni online dostępne są także inne biografie poetki, które uzupełnią portret wymalowany przez Turowską. Polecamy również książkę Osiecka. Tego o mnie nie wiecie autorstwa Beaty Biały. Znajdziecie w niej parę istotnych faktów z życia autorki, które wpłynęły na jej kolejne decyzje.
Biografie, choćby nie wiadomo jak doskonałe, nie oddadzą wszystkiego o Osieckiej. Nie można poznać poetki bez sięgnięcia do jej twórczości. Dlatego polecamy dwa tomy Wierszy prawie wszystkich, które zbierają niemal całą twórczość poetycką Osieckiej. Dzięki temu będziesz w stanie pełniej poznać tę niezwykłą kobietę.
„A ja jestem, proszę pana, na zakręcie.
Moje prawo to jest pańskie lewo.
Pan widzi: krzesło, ławkę, stół,
a ja – rozdarte drzewo”.
To jeden z wielu utworów Osieckiej, które śpiewane są także i dziś. Być może ten jednak najlepiej oddaje biografię autorki. Aby się o tym przekonać, sięgnij do już wydanych książek o Osieckiej i poznaj Agnieszkę albo nawet kilka.