"Sprzątaczka" – czy Ameryka to nie jest kraj dla samotnych matek?
Jak wygląda Ameryka, kiedy obedrze się ją z mitów o amerykańskim śnie, o kraju bogatych, odnoszących sukcesy self-made man i osobach, które z łatwością odmieniają swoje życie na lepsze? Coraz więcej pojawia się historii o kolejnych ofiarach systemu bez grosza przy duszy, które nie są w stanie wyrwać się ze skrajnego ubóstwa. O tym, właśnie jest Sprzątaczka Stephanie Land, o życiu w bogatej Ameryce, kiedy jest się biednym i niemożności przetrwania pomimo ciężkiej i niewdzięcznej pracy.
Książka Stephanie Land Sprzątaczka
W ostatnim czasie na półkach z bestsellerami mogliście się natknąć na książkę Stephanie Land Sprzątaczka. Jaką historię opisuje? Autorką książki jest zwyczajna dziewczyna, która za jeden błąd musiała zapłacić wysoką cenę. Została całkowicie pozbawiona środków do życia i mieszkania, jednak miała ją – swoją maleńką córkę, której za wszelką cenę, chciała zapewnić godziwe warunki do życia.
Stephanie podejmowała się różnych prac, najczęściej sprzątała w domach bogatych ludzi. Liczyła każdy grosz, aby starczyło na jedzenie czy benzynę. Mieszkała w schroniskach dla bezdomnych, w których jej córka uczyła się chodzić, zajmowała mieszkania socjalne. Nieustannie musiała walczyć z brakiem pieniędzy, ale także z systemem, który nie pozwalał się jej wyrwać z tej spirali bezradności. Każdy niewielki wzrost dochodów mógł spowodować utratę pomocy państwa, której bardzo potrzebowała.
Biedni w Stanach, jak pokazuje to Stephanie, muszą także radzić sobie ze społecznym ostracyzmem. Każdy, którego nie stać na czynsz i jedzenie uznawany jest za narkomana, alkoholiczkę, nieudacznika. Ludzie z pogardą patrzyli na nią, kiedy płaciła w sklepie bonami żywnościowymi. Opieka społeczna wymagała od niej regularnych testów na obecność narkotyków i sprawozdań finansowych. Jak wyrwać się z takiego piekła? Na szczęście Stephanie Land się udało, ilu jednak jest w podobnej sytuacji i w niej pozostaje?
Ameryka nie taka piękna
Sprzątaczka nie jest jedyną narracją, która odziera Amerykę z jej kolorowych i zawsze kończących się happy endem mitów. O podobnych ofiarach systemu możecie przeczytać w książce Nomadland, której ekranizacja została nagrodzona Oscarem. Jessica Bruder w swojej książce ukazuje ofiary kryzysu z 2008 roku, które z dnia na dzień zostają pozbawione wszelkich swoich oszczędności. Zamiast iść na spokojną emeryturę, muszą spakować swoje rzeczy i wynieść się z domu, na który ich nie stać. Ludzie przesiadają się do kamperów i w ten sposób wiodą życie – w nieustannej drodze, w poszukiwaniu kolejnych sezonowych prac. Co najważniejsze i najbardziej niesprawiedliwe, ludzie Ci są pozbawieni wszelkiej pomocy społecznej, nie mogą liczyć nawet pomoc lekarza, na którego ich zwyczajnie nie stać. Życie codzienne w kamperze również nie należy do najłatwiejszych. Bohaterowie książki, za którymi kryją się prawdziwe osoby, są całkowicie pozbawieni szansy na zmianę swojego życia.
Podobne historie możecie przeczytać w książce San Francisco. Dziki brzeg wolności, którą napisała Magda Działoszyńska-Kossow. Autorka nie skupia się w niej tylko na tym, co wyróżnia i tworzy to miasto wyjątkowym. Swoją uwagę zwraca na ludzi, którzy leżą pod witrynami najdroższych sklepów, na głównych ulicach miasta, ponieważ nie mają dokąd pójść. Przedstawia historie narkomanów, którzy stali się uzależnieni przez sam system opieki zdrowotnej, podający w czasie leczenia farmaceutyki oparte na opioidach. Podobnie jak w innych narracjach można dostrzec samotność i brak możliwości zmiany takiego życia. Czynsze w mieście są tak drogie, że nawet pracując na dwa etaty, ludzie nie są w stanie za nie zapłacić. Ameryka to sen i marzenie, ale nie dla wszystkich.
Netflix - piewca amerykańskiego snu
Książka Sprzątaczka dość szybko doczekała się serialowej ekranizacji, którą możecie zobaczyć na platformie Netflix. Warto jednak najpierw sięgnąć po książkę, którą możecie kupić w naszej księgarni online. W główne postaci wcieliły się Andie MacDowell i jej córka Margaret Qualley. Jest to jednak historia mocno podkolorowana. Sprzątaczki chodzą w serialu w kolorowych uniformach i sprzątają czyste, luksusowe domy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto szybko udzieli pomocy Stephanie, kiedy ta potrzebuje jej najbardziej.
Szczęśliwy finał widoczny jest dużo wcześniej niż w książce. Sam serial jest także pozbawiony walki o przetrwanie dziewczyny, która najlepiej ukazuje niesprawiedliwość systemu. Jest w dużej mierze lukrowaną historią o kobiecie, której udaje się wyrwać z biedy.
Sprzątaczka jest kolejną ważną książką, która ukazuje niesprawiedliwość systemu i przemocy ekonomicznej. Jest to niezwykle wstrząsająca i wzruszająca relacja kobiety, która tę niesprawiedliwość mogła poczuć na własnej skórze. Historia młodej matki trafi nie tylko do kobiet, ale także do wszystkich, którym zależy na większej sprawiedliwości społecznej, a także poszanowaniu osób ciężko pracujących i wykonujących zawody często spychane na margines. Gorąco polecamy tę lekturę przed seansem serialowej adaptacji.