Od Biegunów po Księgi Jakubowe, czyli książki Olgi Tokarczuk, które wypada znać

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości w polskiej literaturze. Niedawno została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za rok 2018. Jakie książki noblistki warto znać?
Olga Tokarczuk - gwiazda literackiej konstelacji
O Oldze Tokarczuk jest ostatnio naprawdę głośno. A wszystko za sprawą Nagrody Nobla, którą polska pisarka otrzymała w dziedzinie literatury za rok 2018. Jak podkreśla Akademia Szwedzka, przyznająca to wyjątkowe wyróżnienie, Tokarczuk odznacza się „wyobraźnią narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Wyróżniona również takimi odznaczeniami, jak Nagroda Bookera czy Nagroda Literacka Nike, nie przerywa swojej literackiej przygody od 1979 roku, kiedy zadebiutowała w piśmie „Na przełaj” swoimi opowiadaniami, publikowanymi pod pseudonimem Natasza Borowin. Pierwszą jej powieścią była „Podróż ludzi Księgi”, wydana w 1993 roku. Jakie książki Olgi Tokarczuk wypada mieć w swojej biblioteczce? Przedstawiamy kilka najważniejszych tytułów z dorobku noblistki.
Prawiek i inne czasy
Wydana w 1996 roku powieść „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk to jedna z najchętniej czytanych i najgłośniejszych współczesnych polskich książek, przełożona na ponad dwadzieścia języków. Opowiada historię kilku pokoleń mieszkańców Prawieka - wymyślonej wsi w centrum Polski. Uniwersalna historia o przemijaniu, więzach i ludzkim losie, urzeka magicznym postrzeganiem rzeczywistości i nielinearnością czasu.
Bieguni
Tytuł wydanej w 2007 roku powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk nawiązuje do nazwy odłamu rosyjskich staroobrzędowców - biegunów, którzy wierzyli, że jedynym sposobem ucieczki przed złem ogarniającym świat jest bezustanne przemieszczanie się. Jak wiele innych dzieł Tokarczuk, również ta książka składa się z szeregu pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, między innymi dotyczących podróży samej autorki, Wikipedii czy pośmiertnej mumifikacji ciał.