Dlaczego nową powieść Andrzeja Stasiuka warto czytać z ołówkiem w ręku?
Nowa powieść Stasiuka rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Zawarta jest w niej historia współczesna oraz ta rozgrywająca się w czasie drugiej wojny światowej. To niezwykła opowieść o historii pisanej przez duże H i tej małej jednostkowej pamięci, która niejednokrotnie różni się od oficjalnej wersji historycznej. Niesie ze sobą o wiele więcej prawdy ważnej dla pojedynczego człowieka i społeczności, w której żyje. Przewóz nawiązuje nieustannie do otaczającej nas dziś rzeczywistości i zmagań współczesnego człowieka ze światem. Znajdziemy tu dużo myśli, wartych odnotowania, zatem ołówki w dłoń i zaczynamy!
Andrzej Stasiuk – wschód i jego opowieści
Andrzej Stasiuk jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy. Od pierwszych wydanych powieści przyzwyczaił czytelnika do niezwykłego stylu i języka właściwego tylko jego prozie. Znalazł dla siebie również tematyczną niszę, którą jest wschód Polski i Europy. Z licznych podróży do np. Mołdawii czy Rumunii przywiózł opowieści, które możecie przeczytać w Jadąc do Babadag czy Wschód. O polskiej prowincji przeczytacie z kolei w Opowieściach galicyjskich czy Kronikach beskidzkich i światowych. Refleksje dotyczące życia ludzi na prowincji, w zamkniętych społecznościach, w małych mieścinach blisko natury, niosą ze sobą ponadczasową i uniwersalną prawdę o człowieczeństwie. Te maleńkie miasteczka stają się stasiukowym laboratorium, w którym próbuje przedrzeć się przez tkankę rzeczywistości do istoty życia na ziemi.
Proza Stasiuka jest niezwykle zmysłowa i obrazowa. Doskonale oddaje także realia polskiej wsi i górskich miasteczek. Pogranicze stało się tłem dla wydarzeń jego najnowszej powieści.
Przewóz – miał być western, wyszła znakomita powieść
W jednym z wywiadów Stasiuk przyznał, że chciał napisać western – opowieść o polskim dzikim wschodzie. I rzeczywiście, w Przewozie odnajdziecie dziki wschód, jednak jest to bardziej opowieść z rodzaju spaghetti western, w której nie tak łatwo oddzielić tych dobrych od złych. Przewóz jest także znakomitą powieścią wykraczającą daleko poza ramy gatunkowe westernu.
Na planie wojennym akcja powieści rozgrywa się w roku 1941, tuż przed niemiecką inwazją na wschód. Bohaterami są m.in. przewoźnik po rzece - Lubko. Rzeka stanowi granicę wpływów niemieckich i rosyjskich. Lubko niegdyś przewoził przez rzekę ludzi spieszących do kościoła. Dziś pomaga szmuglować uchodźców, przewozi Żydów uciekających z ziem niemieckich.
Bohaterem Przewozu jest także plutonowy Siwy, który po przegranej kampanii wrześniowej wszedł w szeregi partyzantki. Uważny czytelnik spokojnie rozpozna w partyzantach gloryfikowanych dziś żołnierzy wyklętych. Niestety, w stasiukowej powieści nie ma co gloryfikować.
W wydarzeniach tych bierze udział chłopiec, który stanie się ojcem głównego bohatera na planie współczesnym powieści. Narrator próbuje odtworzyć historię wojenną z pomocą coraz słabszej pamięci swojego ojca, który był jej naocznym świadkiem. W ten sposób odtwarza również historię własnej rodziny.
W swojej najnowszej powieści Stasiuk doskonale zaznacza granicę pomiędzy oficjalną historią, podyktowaną przez politykę historyczną obecnej władzy, a ludzką pamięcią, która o wiele silniej wpływa na budowanie własnej tożsamości. Pamięć ludzka jest zwodnicza, te same wydarzenia w oczach różnych ludzi mogą wyglądać inaczej. Jednak ludzka pamięć nie boi się odcieni szarości, tych nie do końca chwalebnych wydarzeń, o których oficjalna historia woli milczeć. Przewóz jest także rozliczeniem autora z własną historią, jest opowieścią o nieudanej próbie nawiązania międzypokoleniowego porozumienia, tworzenia wspólnej historii – tej osobistej.
Przewóz Andrzeja Stasiuka dostępny w naszej księgarni online polecamy nie tylko fanom prozy autora, ale także nowym czytelnikom, którzy jeszcze nie mieli okazji zanurzyć się w opowieściach snutych przez tego doskonałego pisarza. Znajdziecie u nas także pozostałe książki autora. Oby na następną Stasiuk nie pozwolił nam długo czekać.