Czy warto kupić kryminał w formie audiobooka?
Wiedzeni narastającym zainteresowaniem czytelników alternatywnymi formami literackiego przekazu, postanowiliśmy rzucić okiem na coraz popularniejsze audiobooki. Forma ta zdobywa coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza w przypadku kryminałów. Dlaczego dobrze jest pozwolić sobie na odrobinę zaufania do audiobooków oraz jak polskie kryminały w formie audiobooków wpisują się w ten trend? Zapraszam do lektury.
Czym jest kryminał w formie audiobooka?
Kryminał w formie audiobooka to nie tylko zapisane słowo, ale też kolejny sposób na doświadczenie literatury. Słuchanie kryminału to inna forma poznania historii, twórców i bohaterów. Dobry kryminał (audiobook) charakteryzuje się nie tylko świetnie napisanym scenariuszem i zapadającą w pamięć fabułą, ale również ciekawym wykonaniem lektorskim. To aktor czytający książkę może nadać bohaterom indywidualny charakter i emocje, które dodają produkcji głębi. To jak dobry film, tylko do słuchania.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na audiobooki polskich kryminałów. Polska literatura kryminalna cieszy się nieustannie rosnącą popularnością, a nasze rodzime audiobooki z tego gatunku stoją na wysokim poziomie, zarówno pod względem treści, jak i wykonania.
Komfort słuchania kryminałów w formie audiobooków
Słuchanie kryminałów w formie audiobooków ma wiele zalet. Przede wszystkim, audiobooki pozwalają nam na cieszenie się dobrym kryminałem bez względu na okoliczności – podczas jazdy samochodem, gotowania, sprzątania, a nawet przed snem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę. Znamy nawet takich czytelników, którzy audiobooków słuchają w trakcie pracy – w przypadku wykonywania, na przykład, zadań typowo manualnych, może okazać się to przyjemnym urozmaiceniem (uwaga, nie słuchaj audiobooków w pracy, jeśli wiązałoby się to z zagrożeniem zdrowia czy życia dla Ciebie lub współpracowników!).
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że audiobooki stanowią wyjątkowo przystępne rozwiązanie w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem – zarówno niedowidzących, jak i niewidomych. Coraz większa oferta tytułów dostępnych do słuchania sprawia, że czytelnicy z tej grupy nie muszą czuć się wykluczeni – mogą swobodnie i samodzielnie decydować o tym, jaką książkę “przeczytają” w taki sposób.
Naszym zdaniem nadal niewiele mówi się także o korzyściach, jakie audiobooki przynoszą osobom starszym oraz mającym problemy z poruszaniem się. Tacy czytelnicy nie zawsze mają możliwość udania się do księgarni czy biblioteki – natomiast dostęp do audiobooków jest w tej sytuacji niezwykle ułatwiony i nie wymaga ponoszenia wysiłku fizycznego.
Polskie kryminały w formie audiobooków, czy to bestsellerowe tytuły, czy mniej znane, gwarantują wiele godzin wciągającego słuchania. Wybierając audiobooki stawiamy na wygodę, bez rezygnacji z jakości literackiej przygody.
Audiobooki a czytanie tradycyjnej książki – porównanie
Porównując audiobooki z tradycyjnymi książkami, trudno jednoznacznie stwierdzić, która z tych form jest lepsza. Zamiast określać czy wybierać zwycięzcę tego pojedynku, warto otworzyć się na oba rozwiązania – może się bowiem okazać, że do tej pory odrzucany model czytania okaże się jednak wyjątkowo interesującym.
Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji słuchacza/czytelnika. Czytając tradycyjną książkę mamy pełną kontrolę nad tempem i tonem narracji, a także możemy wyobrażać sobie postacie w taki sposób, jak nam się podoba. Wielu zwolenników tego rodzaju lektury podkreśla też, jak ważny jest dla nich bezpośredni kontakt z książką, papierem i okładką.
Audiobooki natomiast dostarczają gotowego obrazu, który jest jednocześnie atrakcyjny i urozmaicony dzięki profesjonalnej interpretacji lektora. Oczywiście, tempo czytania jest ustalone, ale za to zyskujemy komfort związany z tym, że całą “pracę” wykonuje za nas lektor. Dobry kryminał, jako audiobook, potrafi wciągnąć nas w swoją historię równie mocno, co tradycyjnie czytana książka, a nawet bardziej, dzięki swojemu unikalnemu charakterowi.