Annie Ernaux - dlaczego jej autobiografia może być dla Ciebie ważna?
![Annie Ernaux - dlaczego jej autobiografia może być dla Ciebie ważna?](/data/include/img/news/1644929932.jpg)
Lektura autobiografii Annie Ernaux może być dla Ciebie fascynującym przeżyciem bez względu na to, jak dobrze znasz twórczość tej pisarki i czy jest Ci szczególnie bliska, czy nie. Ta książka sama w sobie stanowi niezwykłą pozycję, która jest obrazem nie tylko wewnętrznych przeżyć autorki, ale też zmian, jakie zaszły w społeczeństwie na przestrzeni lat. Co więcej warto o niej wiedzieć?
Autobiografia, czyli dziurka od klucza. Dlaczego lubimy je czytać?
Biografie to fascynujący rodzaj literatury. Najczęściej ze względu na to, że chcemy się dowiedzieć czegoś więcej o samym autorze, poznać sekrety związane z jego życiem prywatnym czy poobcować z jego wrażliwością. Rzeczywistość analizowana z perspektywy pisarza może wydać się zupełnie innym miejscem niż ta, na którą codziennie patrzymy, a autobiografia staje się w tym kontekście swego rodzaju „dziurką od klucza”, przez którą możemy zajrzeć dosłownie do duszy interesującego nas twórcy. Dobrze napisane autobiografie to jednak pozycje, które mogą przyciągać nawet wówczas, gdy autor do tej pory nie był nam szczególnie bliski. Autobiograficzne powieści, które w naszej księgarni internetowej MATFEL możemy z czystym sumieniem polecić to te, które czyta się z taką samą pasją i uwagą, jak książki kryminalne czy romanse. Do tego typu pozycji bez wątpienia zaliczyć możemy przetłumaczoną niedawno na język polski przez Magdalenę Budzińską i Krzysztofa Jarosza autobiografię francuskiej pisarki Annie Ernaux, „Lata”. Sprawdź, dlaczego przez tę dziurkę warto zajrzeć głębiej – do zupełnie nowej przestrzeni, którą kreuje dla swojego czytelnika (i dla samej siebie) Ernaux.
Wspomnienia z dzieciństwa, które Ciebie też zainteresują
„Lata” Annie Ernaux to książka, która wydana ponad 10 lat temu, przyniosła swojej autorce światową sławę, a także kilka wyróżnień: finał konkursu Man Booker International Prize, Warwick Prize for Women in Translation, czy włoską nagrodę Strega European Prize. W swojej autobiografii francuska pisarka opisuje czasy między swoimi narodzinami w 1940 roku a 2006 rokiem. Możemy poznać szczegóły związane z dzieciństwem w normandzkiej robotniczej rodzinie czy dorosłość spędzaną w podparyskim miasteczku Cergy. Co w tej książce jest szczególnie fascynujące, to bezosobowy sposób pisania i ogromny dystans, który pomimo swojej wrażliwości, autorka bezustannie zachowuje. Dzięki tej „brawurowej formie literackiej”, jak chcą recenzenci tej prozy, „Lata” Annie Ernaux czyta się nie jak osobisty pamiętnik, ale po prostu jak kawałek świetnie skonstruowanej literatury. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do tej pory w Polsce ukazała się jedynie powieść „Miejsce”, przetłumaczona w 1989 roku przez Iwonę Badowską. To właśnie ta książka, w której zresztą też można doszukiwać się autobiograficznych wątków, przyniosła Ernaux konkurencyjną wobec Nagrody Goncourtów nagrodę Prix Renaudot.
Jogging, rewolucja seksualna, Jan Paweł II, czyli współczesny świat oczami Francuzki
„Lata” Annie Ernaux to opowieść nie tylko o osobistych przeżyciach autorki, ale też o zmianach, jakie zaszły na świecie podczas całego jej życia. Rewolucja obyczajowa, feminizm, sekularyzacja społeczeństwa, media i ich rola w lansowaniu prokonsupmcyjnego stylu życia, współczesne postrzeganie przyjemności, legalizacja aborcji, polityka – to tylko kilka z wielu wątków, które znajdziemy w autobiograficznej powieści Francuzki. Nie brakuje w niej tematów, które są bardzo bliskie polskiemu czytelnikowi (na przykład związane z Lechem Wałęsą czy Janem Pawłem II), ale też bardziej uniwersalne, jak koncerty Madonny czy… jogging. Annie Ernaux znakomicie łączy więc akcenty osobiste, prywatne akcenty (takie jak romans z przystojnym Włochem, który poskutkował napisaniem pierwszej w jej życiu książki) oraz uniwersalne. Sama pisarka tak tłumaczy swoje podejście „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej, aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia". Annie Ernaux to jedna z najciekawszych autorek – z niecierpliwością czekamy na kolejne tłumaczenia jej powieści.
Po autobiografie sięgamy najczęściej wtedy, kiedy fascynuje nas życie konkretnej osoby: genialnego artysty, którym się inspirujemy czy biznesmena, o których chcemy dowiedzieć się więcej. Autobiografia Annie Ernaux „Lata” to książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, nawet jeśli dotychczasowa twórczość francuskiej pisarki nie jest Ci szczególnie dobrze znana. Po inne, równie dobre autobiografie, koniecznie zajrzyj do naszej księgarni internetowej z tanimi książkami.
Polecane
![Lata - Annie Ernaux](/pol_il_Lata-Annie-Ernaux-1138359.webp)