10 najlepszych kryminałów historycznych
Kryminały historyczne to odmiana kryminału, która ostatnio zyskała spore grono wielbicieli. To unikalna mieszanka faktów historycznych, barwnych sylwetek bohaterów z przeszłości i trzymającej w napięciu intrygi. Historia, tajemnice, suspens – to wszystko znajdziemy w dobrej powieści z tego gatunku. Poniżej prezentujemy subiektywną listę 10 najlepszych kryminałów historycznych, które każdy fan gatunku powinien przeczytać.
1. „Najdłuższa noc”, Marek Bukowski, Maciej Dancewicz
Polska powieść kryminalna, której fabuła rozgrywa się w Krakowie na początku XX wieku. Miasto sparaliżowane jest strachem przed seryjną mordercą. To również czas, gdy techniki kryminalistyczne zaczynają nabierać pierwszych kształtów, a rozwój technologii może ułatwić znalezienie psychopaty.
Ten kryminał z wątkiem historycznym to ciekawie skonstruowana historia, wielowątkowa i doskonale oddająca klimat belle époque.
2. „Czarna wołga”, Maciej Żurawski
Polski kryminał historyczny zahaczający już o historię współczesną. We Wrocławiu, w roku 1983, dochodzi do brutalnych zabójstw. Wszystkie łączy miejsce dokonania zbrodni – windy. Sprawę prowadzi kapitan Kazimierz Zgrobel.
Czytelnik zapada się w tej historii w brutalny półświatek Wrocławia lat osiemdziesiątych. Ciemne i brudne speluny, podejrzani ludzie kręcący się wokół i mroczny klimat miasta nocą sprawiają, że trudno oderwać się od tej powieści.
3. „Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu”, Maja van Straaten
Akcja tego polskiego kryminału historycznego toczy w międzywojennej Warszawie. Powieść, prowadzona z humorem, nie jest jednak pozbawiona cech klasycznego kryminału.
Fabuła toczy się wokół zuchwałej kradzieży obrazu z Muzeum Narodowego. W jego poszukiwania włącza się malarka, tytułowa Frania Tańska. Jak się jednak okaże, tajemnica, którą odkryje, będzie dla niej wyjątkowo niebezpieczna.
4. „Wałbrzych. Ściśle tajne”, Robert Foks
Kryminał historyczny poruszający wątki umiejscowione w różnych czasach. Fabuła toczy się tuż po upadku komunizmu w Polsce, jednak cała sprawa sięga jeszcze czasów II wojny światowej.
W tej powieści autor porusza temat, który nawet współcześnie pobudza wyobraźnię – czyli opiera historię na tajemnicy wojennych depozytów. O skarbach skrywanych w Górach Sowich krążą plotki, opowieści domniemanych świadków. Czy główny bohater dotrze do prawdy?
5. „Dziewięć kołatek Troya”, Alicja Czarnecka – Suls
Powieść kryminalna, w której poruszony zostaje historyczny wątek sięgający średniowiecza i Templariuszy! Na uwagę zasługują jednak także główni bohaterowie tego oryginalnego kryminału, czyli czwórka przyjaciół po sześćdziesiątce.
Autorka w ciekawy sposób manewruje pomiędzy tajemnicami skrywanymi przez rodzinę niemieckiego naukowca, pościgami (w których uczestniczą niemieccy kibole) i historycznymi artefaktami.
6. „Oset pleni się w mroku”, Jacek Wołowski
Polski kryminał historyczny – tak pod względem fabuły, jak i daty pierwotnego wydania. Uznany za jeden z najlepszych kryminałów PRL, prezentuje historię milicjantów walczących z gangiem przemytników dewiz i narkotyków.
Powieść, określana jako klasyczny kryminał milicyjny, doczekała się reedycji, która nie pozbawiła jej nastroju tamtych czasów.
7. „Biuro do spraw tajemnych”, Eric Fouassier
Paryż, 1830 rok. Inspektor Valentin Verne, zapalony chemik i biolog, otrzymuje stanowisko szefa biura do spraw tajemnych – spraw, które wymagają często nie do końca racjonalnego podejścia. Czy paryski inspektor będzie w stanie dotrzeć do przestępców, którzy wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i za ich pomocą dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw?
8. „Czynownik. Opowieści”, Jakub Bielikowski
Polski kryminał retro, w którym podążamy za Andrzejem Zaleskim w jego podróży po kolejnych szczeblach kariery carskiego policjanta. Razem z głównym bohaterem czytelnik przemierza tajemnicze, warszawskie miejsca i walczy nie tylko z przestępcami, ale i przełożonymi policjanta, dla których sprawiedliwość ma chyba nieco inne znaczenie…
9. „Czarownica z Bostonu”, Chris Bohjalian
Historyczny kryminał utrzymany w duchu thrillera. Przenosi czytelnika do XVII – wiecznej Ameryki, gdzie kobieta, która pragnie wolności, musi walczyć o nią sama, w dodatku próbując odeprzeć fałszywe oskarżenia o uprawianie czarów.
Ten historyczny kryminał obnaża brutalną historię polowań na czarownice, u podstaw których leżała przede wszystkim dyskryminacja kobiet.
10. „Pruski mur”, Adam Węgłowski
Wiosną 1900 roku na Mazurach nie dzieje się dobrze – pojawia się widmo pogromu osób wyznania żydowskiego, a ludność musi zmierzyć się w dodatku z ryzykiem zarazy.
Ta powieść historyczna świetnie łączy się z wątkami kryminalnymi, tworząc spójną, ale i zagmatwaną fabułę. Od tej lektury nie będziesz w stanie się oderwać!