Przedstawiamy reporterską opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki. Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?
"27 śmierci Toby'ego Obeda" to już książka kultowa. Aż nie chce mi się wierzyć, że jeden człowiek może przeżyć tyle niesamowitych i często tragicznych historii. Porusza temat szkół z internatem i ciężkim losie dzieci, które były odbierane rodzicom. Mam nadzieję, że losy bohatera zostaną kiedyś przeniesione na szklany ekran\!
O tym, kto wygra Nagrodę Literacką Nike 2020, dowiemy się na początku października. Bez względu na ostateczny werdykt, książki wszystkich finalistów warto przeczytać. Czemu poświęcili swoją twórczość w ostatnim czasie?