Poznaj Tolkiena w Poznaniu III - praca zbiorowa
Promocja
Poznaj Tolkiena w Poznaniu III - praca zbiorowa
AutorzyPraca zbiorowa
EAN: 9788368368215

Bez ryzyka
14 dni na łatwy zwrot

Szeroki asortyment
ponad milion pozycji

Niskie ceny i rabaty
nawet do 50% każdego dnia
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Marka
Symbol
81197
Kod producenta
9788368368215
Rok wydania
2025
Strony
112
Oprawa
Miekka
Format
12.5 x 19.5 cm
Data premiery
2025-04-02
Autorzy
Praca zbiorowa

Poznaj Tolkiena w Poznaniu!
Tolkien Reading Day to coroczne wydarzenie, podczas którego fani na całym świecie celebrują twórczość J.R.R. Tolkiena. Zostało zainicjowane w 2003 roku przez Tolkien Society, zainspirowane przez Seana Kirsta. Wydział Historii UAM w Poznaniu – z inicjatywy prof. Józefa Dobosza – oraz Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena Drużyna Pyrlandii, postanowili dołączyć do tej tradycji. Stworzyli własną odsłonę Tolkien Reading Day pod hasłem Poznaj Tolkiena w Poznaniu. To pełne atrakcji dwudniowe wydarzenie, towarzyszące konferencji studencko-doktoranckiej, odbyło się już po raz trzeci w dniach 22–23 marca 2024 roku w Collegium Historicum UAM na Kampusie Morasko. To właśnie z tej okazji wydana została niniejsza publikacja.
Tematem przewodnim Poznaj Tolkiena w Poznaniu III jest „Służba i poświęcenie”. Zaprezentowano go z różnorodnych perspektyw: od poświęcenia Finroda Felagunda dla przyjaciela, poprzez pomoc, jakiej Rohan udzielił Gondorowi w wielkiej potrzebie, do rozważań na temat poświęceń kobiet w świecie Tolkiena. Niezwykle intersujące dla czytelnika mogą być także dwa stojące wobec siebie w opozycji teksty: pierwszy – oparty gównie na treści książkowej – porusza temat miłości Denethora do Faramira, a drugi – skupiający się na analizie adaptacji filmowej – dotyczy toksycznej relacji Boromira i Faramira z ojcem. Autorzy tekstów z punktu widzenia historyków pokazują, jak motywy kulturowe i literackie przenikają między światem rzeczywistym, a fantastycznymi krainami Tolkiena.
Kluczowe zagadnienia:
Tradycja Tolkien Reading Day: historia i cel obchodów, promowanie twórczości J.R.R. Tolkiena oraz zaangażowanie fanów na całym świecie w odkrywanie jego dzieł.
Poznańskie Dni Czytania Tolkiena: organizacja i przebieg wydarzenia w Poznaniu, historia współpracy między Wydziałem Historii UAM i Poznańskim Towarzystwem Miłośników Tolkiena Drużyna Pyrlandii.
Warsztat pisarski: analiza twórczości Tolkiena i wykorzystywanych przez niego zabiegów literackich w kontekście Beowulfa.
Omówienie postaci: spojrzenie na służbę i poświęcenia bohaterów Tolkienowskich światów z różnych perspektyw – jak powstawali, jak się zmieniali, jak ich rozumieć?
Dla kogo jest ta książka?
Miłośnicy twórczości J.R.R. Tolkiena: osoby zafascynowane bogactwem światów stworzonych przez Tolkiena, które pragną zgłębić tajniki jego dzieł, uczestniczyć w dyskusjach na temat postaci, wydarzeń i motywów literackich.
Studenci i doktoranci: zainteresowani literaturą fantasy, badacze literatury oraz historii, którzy szukają głębszego zrozumienia procesu twórczego Tolkiena, pracujący nad analizują jego dzieł oraz wpływem świata fantasy na kulturę i literaturę.
Organizatorzy wydarzeń kulturalnych: praktyczny przewodnik po organizacji wydarzeń literackich, i spotkań związanych z tematyką fantastyczną oraz fantastyki naukowej.
EAN: 9788368368215
EAN: 9788368368215
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Zapytaj o produkt
Niepotwierdzona zakupem
Ocena: /5
Opinie o Poznaj Tolkiena w Poznaniu III - praca zbiorowa
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
51
40
30
20
10
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
Trzecia odsłona publikacji towarzyszącej wydarzeniu *Tolkien Reading Day* w Poznaniu to zbiór tekstów, które łączą akademicką refleksję z pasją do twórczości J.R.R. Tolkiena. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest **„Służba i poświęcenie”**, ukazane z wielu perspektyw: od heroicznego gestu Finroda Felagunda, przez pomoc Rohanu dla Gondoru, aż po analizę kobiecych poświęceń w świecie Śródziemia.
Szczególnie interesujące są dwa teksty zestawione ze sobą w opozycji: jeden skupia się na książkowej relacji Denethora z Faramirem, drugi analizuje filmową interpretację tej relacji jako toksycznej. Autorzy – studenci i doktoranci – pokazują, jak głęboko można odczytywać motywy Tolkiena przez pryzmat historii, literatury i kultury.
Książka nie tylko dokumentuje wydarzenie, ale też inspiruje do dalszego odkrywania Śródziemia. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce spojrzeć na twórczość Tolkiena z nowej, bardziej analitycznej strony. Wydanie jest skromne, ale treściwe – idealne do czytania przy filiżance herbaty w towarzystwie mapy Ardy.
Napisz swoją opinię