Co wiemy o polskiej transformacji po 1989 roku?
Dwie wielkie rocznice: dwudziestolecie wyborów 4 czerwca 1989 roku i trzydziestolecie porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku były bardziej okazją do sporów i wzajemnych oskarżeń niż do refleksji o przebytej drodze. A jak socjologowie oceniają ten czas, jak opisują i oceniają przemiany, jakie dokonują się i dokonały w społeczeństwie polskim w wyniku procesów zapoczątkowanych zmianą ustrojową 1989 roku?
Odpowiedzi na te pytania Czytelnik - student nauk humanistycznych i społecznych oraz każdy "wykształciuch" - znajdzie w tej książce w autorskim wyborze Profesora Ireneusza Krzemińskiego.
Prezentowany tu wybór tekstów najwybitniejszych socjologów i badaczy przemian społeczeństwa polskiego pozwala poznać kolejne etapy transformacji oraz włączać się w dyskusję, która powinna wpływać na jej dalszy rozwój. A Autor wyboru dyskusję rozpoczyna, bo każdy z wybranych ważnych artykułów opatrzony jest krytycznym komentarzem, na jaki pozwala przebyty przez nas czas...
POLSKA TRANSFORMACJA TO "JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH POLITYCZNYCH CUDÓW XX WIEKU" - powiedział amerykański filozof, politolog i ekonomista Francis Fukuyama na międzynarodowej konferencji w Gdańsku "Europa i świat 30 lat po zwycięstwie polskiej Solidarności".