Lektura klasa VII SP Pan Tadeusz Mickiewicz + Streszczenie, interpretacja - Adam Mickiewicz
W zestawie
Pan Tadeusz z oprac. GREG
Wydanie Pana Tadeusza kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - pewniak na teście, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.
W Soplicowie na Litwie Sędzia właśnie gości szlachtę, która przyjechała do niego w związku z procesem o zamek między Soplicami i Horeszkami. Po zakończeniu szkoły w Wilnie wraca też jego bratanek, młody Tadeusz. Czy perypetie miłosne beztroskiego młodzieńca zakończą się szczęśliwym małżeństwem? Czy uda się wzniecić powstanie na Litwie? Jak zakończy się spór między Soplicami i zaściankiem dobrzyńskim?
recenzje
W czasach szkolnych oczywiście musiałam przeczytać tę lekturę obowiązkowo, ale w sumie niewiele już z niej pamiętałam, dlatego skusiłam się na powtórne sięgnięcie po nią. Myślę, że po takie arcydzieło warto sięgnąć ponownie właśnie po latach, gdy umyka nam już z pamięci treść i na nowo, bardziej dojrzale, odkrywać ten fantastyczny epos napisany trzynastozgłoskowcem (...) Wydanie książki, jakie oferuje czytelnikom Wydawnictwo Greg, wzbogacone jest dodatkowo o opracowanie i streszczenie z myślą o wszystkich uczniach. Ta część pomoże im w pracy nad tekstem i utrwaleniu treści.
Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
Szczegółowe i obszerne streszczenie, dokładna analiza. Charakterystyka postaci. Przynależność gatunkowa – epos, cechy charakterystyczne. Problematyka utworu – sprawa narodowowyzwoleńcza; symbole świadczące o polskości; obraz Soplicowa jako małej ojczyzny; tradycje i obyczaje; szlachta polska. Charakterystyczne motywy, analogie do innych utworów –dom; przemiana bohatera; różne oblicza miłości; wizerunki kobiet; przyroda; przemijanie; powrót do krainy dzieciństwa; obrzędy i obyczaje; zemsta; motywy arkadyjskie; dwór szlachecki; emigracja; oblicza patriotyzmu; portret Żyda. Wybrane zagadnienia: Pan Tadeusz jako epopeja; obyczaje i obrzędy w Panu Tadeuszu; funkcja i środki stylistyczne opisów przyrody; wydarzenia historyczne w koncercie Jankiela; Jacek Soplica jako bohater romantyczny. Zadania sprawdzające. Pomoc w przygotowaniu do lekcji, testów sprawdzających i prac klasowych. Konsultacja merytoryczna z nauczycielami języka polskiego z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.