Pasek. Pamiętniki - Jan Chryzostom Pasek
Pamiętniki polskiego sarmaty, uczestnika wielu wypraw wojennych i ziemianina Jana Chryzostoma Paska należą do kanonu polskiej literatury barokowej. Treścią pierwszej części pamiętników są barwne przygody autora w czasie wojen Rzeczypospolitej szlacheckiej ze Szwecją (1656), Siedmiogrodem (1657), Moskwą (1660) czy podczas wyprawy wojsk polskich do Danii (1658-1659). Druga część wspomnień Paska obejmuje lata 1667-1688, w czasie których autor prowadził żywot ziemianina, pisał wiersze, spisywał przyśpiewki czy uroczyste mowy. Z gawędziarskiej, pełnej humoru, makaronizmów i rubasznego słownictwa narracji Pamiętników wyłania się obraz obyczajów, zajęć i mentalności polskiej szlachty siedemnastowiecznej. Pamiętniki są równocześnie bezcennym źródłem wiedzy o języku sarmatów, źródłem z którego czerpało wielu późniejszych pisarzy, między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Henryk Sienkiewicz. Lektura dla szkół średnich
EAN: 9788382796766
Najczęściej zadawane pytania
Które lektury szkolne są najbardziej cenione przez uczniów?
Lektury szkolne nie zawsze czyta się z obowiązku. Wiele z tych książek przedstawia ciekawe opowieści, nawiązuje do znanych wydarzeń historycznych, niektóre z nich są także zabawne. Do najbardziej lubianych książek należy: „Mikołajek”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Kamienie na szaniec”, „Tango” czy „Lalka”. Wybitne dzieła rodzimej literatury warto mieć w swojej osobistej biblioteczce, aby móc do nich powrócić kiedyś. W naszej ofercie są lektury szkolne do każdej klasy i zarówno podstawówek, jak i liceum i technikum.
Dlaczego warto czytać literaturę?
Czytanie utworów literackich ma mnóstwo zalet. Regularny kontakt z lekturami pozwala zyskać różne umiejętności, które są bardzo pomocne w życiu dorosłym. Uczniowie, którzy czytają książki w wolnym czasie dla rozrywki, umieją swobodnie tworzyć wypracowania, rozmawiają z innymi łatwo i właściwie, mają bardzo bogate słownictwo, ponadto zwiększa się ich wrażliwość i wiedza. Z czasem takie dzieci stają się również pomysłowe, wyrozumiałe i pięknie się porozumiewają.