Desperacja, smutek i rozkosz – 2 książki, z których jedna cię rozbawi, druga przerazi, ale obie wciągną
Książki Megan Nolan i Meg Mason mają w sobie coś z dobrego serialu na Netflixie, których scenariusz przypomina nam nasze własne życie – zwłaszcza jeśli mamy około 30 lat, mieszkamy w mieście, jesteśmy trochę samotni i kompletnie nie wiemy, co mamy zrobić ze swoim życiem, żeby nabrało wartości. Chociaż powieści te czyta się lekko i szybko, absolutnie nie pozostawiają obojętnym. Co warto wiedzieć o Smutku i rozkoszy oraz Aktach desperacji?
Książki dla fanek Netflixa, Tindera i psychoterapii? Meg Nolan i Meg Mason piszą nie tylko dla nich!
Meg Mason jeszcze niedawno była szczęśliwą, czterdziestoletnią żoną i mamą dwóch córek, urodzoną w Nowej Zelandii, ale mieszkającą wraz z rodziną w australijskim Sydney. Szczęśliwą, ale nie do końca spełnioną, jeśli chodzi o życie zawodowe i twórcze. Chociaż pracowała dla prasy, w tym dla Vogue’a, i miała na koncie dwie wydane pozycje (zbiór esejów i powieść o macierzyństwie), marzyła o sukcesie, który pozwoliłby jej pełnoetatowo skupić się na pisaniu powieści.
Ostatnią próbą miała być dla niej powieść Smutek i rozkosz, którą napisała… dwa razy, aż uzyskała taki efekt, na jakim jej zależało. Udało się – Meg Mason udziela dziś wywiadów, jest nominowana do ważnych nagród, a jej książka ma być zekranizowana w Hollywood. Sama powieść to portret kobiety, która miota się między skrajnymi emocjami, nie mogąc znaleźć ani równowagi, ani pocieszenia.
Megan Nolan to autorka trochę młodsza, urodzona w 1990 roku, dorastająca w artystycznej irlandzkiej rodzinie, doskonale rozumiejąca potrzeby i tęsknoty swojego pokolenia. Jej debiutancka powieść Akty desperacji to próba przeanalizowania sposobu, w jaki żyją współcześni dwudziesto- i trzydziestolatkowie – uzależnieni od natychmiastowej gratyfikacji, od Tindera, od relacji, które mogą dać albo wszystko, albo nic. O podejściu Nolan do rzeczywistości można też zresztą przeczytać chociażby w Guardianie, gdzie Irlandka regularnie publikuje, czy w mediach społecznościowych.
Książki obu autorek są niepozbawione czułości, ciepła i humoru, ale też są stosunkowo gorzkimi, obrazami kobiecej emocjonalności. Wydaje się, że najlepiej zrozumieją je właśnie kobiety, ale my polecamy przeczytanie tych powieści także mężczyznom – mogą być świetnym sposobem “ogarnięcia” pełnego spektrum damskiej psychiki. Komu te pozycje tak naprawdę są dedykowane? Nie tylko tym, którzy w psychoterapii szukają odpowiedzi na pytanie o to, jak żyć, ale też tym, którzy lubią słodko-cierpką rozrywkę spod znaku seriali na Netflixie czy filmów w rodzaju Frances Ha z 2012 roku.
Smutek i rozkosz, cierpienie i zabawa, tęsknota i zmęczenie. Najnowsza powieść Meg Mason nie pozostawia obojętnym
Smutek i rozkosz Meg Mason to książka, która jest połączeniem kilku różnych literackich gatunków: romansu, dramatu, powieści psychologicznej, ale też komedii. Jest jak soczewka, w której skupiają się namiętności wielu współczesnych czterdziestolatek i czterdziestolatków, ale jej czytanie nie popycha na skraj rozpaczy ani nie pozwala utonąć w tytułowym smutku. Pozwala raczej z dystansu popatrzeć na własne życie i zastanowić się, czy faktycznie jest z nim tak źle, jak niekiedy nam się wydaje.
Bohaterką książki Smutek i rozkosz nowozelandzkiej pisarki Meg Mason jest Martha, kobieta koło czterdziestki, mieszkająca w dobrej londyńskiej dzielnicy, która boryka się z wieloma problemami. Wynikają one po części z relacji z toksyczną matką, z nieudanych związków, ze stosunku do własnego ciała i upływającego czas, a przede wszystkim – z samego samopoczucia, które jest nie najlepsze (lekko mówiąc), odkąd Martha skończyła 17 lat. Czy to kwestia osobowości? Warunków, w jakich przyszło bohaterce żyć? A może choroby psychicznej? Nad tym właśnie będzie zastanawiać się czytelnik.
Smutek i rozkosz, często porównywana jest z Normalnymi ludźmi irlandzkiej pisarki Sally Rooney. To powieść, która nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale może sugerować sposoby, w jakie możemy ją odczytywać. Przede wszystkim bawi, zachwyca, wciąga, pobudza emocje. Krytycy wskazują też na sprawność, z jaką Meg Mason łączy pozornie prostą fabułę z wyjątkowymi literackimi smaczkami. Jak pisze dziennikarz Wojciech Szot na swoim blogu o literaturze, są one “ironiczne, trochę absurdalne, grające z konwencją prostej dość obyczajówki”.
Przeczytaj nasz wpis - Sally Rooney - specjalistka od skomplikowanych relacji!
Z całą pewnością niezwykły urok powieści Meg Mason jest wynikiem nie tylko talentu, ale też autentycznych wysiłków, jakie autorka musiała podjąć w celu znalezienia w swojej codzienności przestrzeni na pisanie. Jak sama mówi w wywiadach, nie było to łatwe: wydzielanie w życiu rodzinnym miejsca na chwile spędzone przy biurku (poza opieką nad dziećmi i regularną pracą dla pism), niepewność, mnóstwo wątpliwości i wspomnienie pierwszych literackich wprawek, które właściwie przeszły bez echa. Emocje, które towarzyszyły Mason podczas pisania, bez wątpienia dały tej literaturze tę niezwykłą moc oddziaływania na czytelnika.
Sama autorka tłumaczy w wywiadzie udzielonym Marcie Strzeleckiej z polskiego Vogue’a: “Czarny humor w naturalny sposób pojawiał się w moich zapiskach, przeznaczonych pierwotnie tylko dla mnie. Przecież życie każdego z nas bywa wyjątkowo smutne, wyjątkowo zabawne, a bardzo często jest jednocześnie i takie, i takie”. Dodaje: “Muszę też przyznać, że gdybym zaczynała pisać właściwą wersję Smutku i rozkoszy z przekonaniem, że ktokolwiek to przeczyta, nie pozwoliłabym sobie na tak dużo humoru przy poruszaniu tematu zdrowia psychicznego”. Naszym zdaniem dobrze się stało – ten akt odwagi zdecydowanie był potrzebny współczesnemu czytelnikowi nie tylko przez wzgląd na znakomitą rozrywkę w postaci lektury dobrej powieści, ale też z uwagi na niesiony przekaz: nigdy nie warto tracić nadziei na jutro lepsze niż dziś.
Akty desperacji, czyli zmaganie się z samotnością. O czym jest debiutancka książka Megan Nolan?
Ale to nie koniec listy książek, które warto przeczytać. Druga napisana została przez Megan Nolan, 32-letnią autorkę, która od małego wychowywana była w twórczej atmosferze. W naturalny sposób i dość szybko odnalazła idealną dla siebie formę ekspresji: pisanie. To ono stymuluje ją do jeszcze uważniejszego postrzegania rzeczywistości, rozkładania jej na czynniki pierwsze i ponownej syntezy według własnego pomysłu – już na kartkach powieści. Debiutanckie Akty desperacji są przykładem ogromnej wrażliwości autorki na emocje, ale też jej talentu do przekazywania ważnych kwestii w stosunkowo prosty, ironiczno-zabawny sposób.
Chociaż bohaterka książki nie ma imienia, czytelnik może dowiedzieć się o niej rzeczy zdecydowanie ważniejszych niż dane personalne. Jest samotna, chociaż próbuje wypełniać pustkę znajomymi i kochankami z Tindera, nie bardzo wie, co ma zrobić ze sobą w życiu, chociaż najczęściej zdarza jej się udawać przed innymi, że wszystko jest w porządku, a życie “oficjalne” i to przeżywane w zaciszu własnych czterech ścian może oddzielić grubą kreską. Kobieta próbuje znieczulać się alkoholem, a kiedy poznaje Ciarana, jej używką staje się dodatkowo kontakt z fascynującym i trudnym mężczyzną, którego psychiki nie jest w stanie zgłębić. To używka, która – jak wiele innych – dostarcza ekscytacji, ale na dłuższą metę jest toksyczna. Tak będzie też z relacją bohaterki Aktów desperacji i Ciarana, która z czasem zacznie niszczyć ich oboje, doprowadzi do rozpaczy i bezustannego tarcia potężnych, obezwładniających emocji.
Ciekawym aspektem w przypadku tej powieści jest znakomity obraz Dublina, który czasem wydaje się miejscem najbezpieczniejszym na ziemi, a czasem – wciągającym, ale okrutnym i niezbyt przyjaznym. Autorka dobrze zna oba wcielenia tego irlandzkiego miasta, więc tym wnikliwiej może oddać jego charakter w swojej powieści.
Książka 32-latki określana jest jako millennial novel, czyli powieść pisana przez millenialsa dla millenialsów. Sama autorka, jak zawsze szczera, zdradza jednak w rozmowie z Joanną Barańską z serwisu Onet Kultura: “Trochę mnie to bawi, bo zakłada, że ludzie mają ze sobą wiele wspólnego ze względu na to, w którym roku się urodzili, a nie, na przykład, na otoczenie, w którym się wychowywali albo to, jaki mieli start w życiu. Nie czuję jakiegoś specjalnego związku z określeniem "millenials". Dodaje także, że z jej perspektywy Akty desperacji koncentrują się przede wszystkim na indywidualnym, jednostkowym doświadczeniu, więc ona sama “nie uważa jej za reprezentatywną dla całego pokolenia”.
Nawet jednak jeśli tak jest, wiele opisanych w powieści elementów zdecydowanie lepiej będzie zrozumiałych dla współczesnego 30-latka niż 50-latka. Ale czy to oznacza, że po 50. nie można sięgnąć po debiutancką pozycję Megan Nolan? Nic bardziej mylnego. Mimo Tindera w tle, powieść bazuje na uniwersalnej problematyce i pytaniach, które pozostają aktualne pomimo zmieniających się okoliczności: jak być szczęśliwym, jak kochać i czy warto to robić, jak oswoić drugą osobę, jak się w miłości nie zatracić, jak znaleźć sens życia.
Nie ma nic dziwnego w tym, że na okładce polskiego wydania książki Smutek i rozkosz Meg Mason, wydawca umieścił informację: powieść dla wszystkich, którzy czują, że coś jest z nimi nie tak. Nie ma też nic dziwnego, że Akty desperacji Megan Nolan polecają sobie zagubione we własnym życiu trzydziestokilkuletnie kobiety, które w głównej, bezimiennej bohaterce odnajdują chociaż cząstkę siebie. Proza obu autorek dedykowana jest każdemu, kto jakoś próbuje związać koniec z końcem, jeśli chodzi o własną emocjonalność i odnaleźć brakujący w życiu sens. Jeśli czujesz, że taka literacka psychoterapia, a przy tym wyśmienita rozrywka, przydałaby się również Tobie, to zarezerwuj sobie czas. Obie pozycje znajdziesz w naszej internetowej księgarni.